انسلادوس در طیف فروسرخ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
یکی از وسوسه‌انگیزترین اجرام سامانه‌ی خورشیدی ماه یخی سیاره‌ی کیوان، انسلادوس است که نیمکره‌ی آن را در این نماهای پرجزییاتِ به دست آمده از فضاپیمای کاسینی می‌بینیم.

این پنج نمای رنگ زِیف (کاذب)، داده‌های فروسرخی را نمایش می‌دهند که کاسینی در درازنای ۱۳ سال، با "زیرسامانه‌ی نقشه‌برداری طیفی و تصویربرداری علمی نور دیدنی و فروسرخ" خود (VIMS) گرد آورده بود.
یخ‌های تازه به رنگ سرخ نشان داده شده‌اند، و چشمگیرترین ساختارها که مانند نوارهایی بلند در منطقه‌ی قطب جنوبِ این ماه -که قطری ۵۰۰ کیلومتری دارد- دیده می‌شوند.
این نوارها جای همان راه راه‌های ببری را نشان می‌دهند، شکاف‌هایی روی سطح انلادوس که به گمان دانشمندان، تا اقیانوس زیر پوسته‌ی یخ‌زده‌ی این ماه ادامه دارند.
این شکاف‌ها سرچشمه‌ی فواره‌های و توده‌های یخی‌ای این ماه هستند که پیوسته به درون فضا افشانده می‌شوند و کاسینی در سال ۲۰۰۵ آنها را یافت.
اکنون سرخی‌هایی هم در نیمه‌ی شمالیِ نمای نیمکره‌ی پیش‌رونده‌ی انسلادوس دیده می‌شود که نشانگر بازسازی تازه‌ی سطح و لایه‌های تازه در مناطق دیگری از این ماه است، دنیایی که از نظر زمین‌شناسی فعال است و احتمالش هست که شرایط مناسب زندگی را داشته باشد [در اقیانوسِ زیرسطحی‌اش-م].

---------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Solar System - Saturn - moon - Enceladus - Cassini spacecraft - false color - Visual and Infrared Mapping Spectrometer and Imaging Science Subsystem - tiger stripes -

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه