منظومه‌ای با سه ستاره و حلقه‌هایی کج

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، فیسسبوک، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید

سامانه‌ی سه-ستاره‌ایِ "جی‌دبلیو شکارچی" دارد به ما نشان می‌دهد که سیاره‌ها می‌توانند در صفحه‌های گوناگونی شکل گرفته و در نتیجه صفحه‌های مداری گوناگونی هم داشته باشند، بر خلاف سامانه‌ی خورشیدی خودمان که همه‌ی سیاره‌ها و ماه‌های درون آن دارای صفحه‌ی مداریِ تقریبا یکسانی هستند.
سامانه‌ی زیبای جی‌دبلیو شکارچی دارای سه ستاره‌ی برجسته در مرکز
ش است با یک قرص تاب‌خورده، و سه حلقه‌ی گاز و غبارِ کجِ درونی [همه‌ی این دگرگونی‌ها در این قرص هم دستاورد جابجایی‌های همین سه ستاره است].
این پویانمایی سه‌بعدی که با بهره از تصاویر تلسکوپ‌های آلما و وی‌ال‌تی در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا در شیلی درست شده، ساختار سه‌بعدیِ سامانه‌ی جی‌دبلیو شکارچی را به نمایش می‌گذارد.
در بخش نخست ویدیو، چشم‌اندازی گسترده از کل سامانه را از درون مداری دورتر می‌بینیم، ولی در بخش دوم ویدیو، به درونِ حلقه‌های کجِ سامانه می‌رویم تا سه ستاره‌ی درونیِ هم‌مدار را ببینیم.
شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهند که ستارگان چندگانه در سامانه‌هایی مانند جی‌دبلیو شکارچی می‌توانند قرص‌ها را تاب داده و تکه تکه کنند و حلقه‌های سیاره‌زای ناهم‌تراز از آنها پدید بیاورند [که به شکل‌گیری سیاره‌هایی مانند تاتویین در جنگ ستارگان بینجامند].

تصویرهای تازه‌ی آلما و وی‌ال‌تی از سامانه‌ی سه-ستاره‌ای جی‌دبلیو شکارچی با یک منطقه‌ی درونی شگفت‌انگیز نشان داده که این سامانه دارایی ک قرص سیاره‌زاییِ تاب‌خورده و یک حلقه‌ی درونی ناهم‌تراز است. اینجا تصویر وی‌ال‌تی (چارچوب راست) به اخترشناسان امکان داده تا برای نخستین بار سایه‌ی این حلقه را که بر بقیه‌ی قرص افتاده ببینند. این به آنها کمک کرد تا شکل سه‌بعدی این حلقه و کل قرص را بازسازی کنند. چارچوب سمت چپ یک برداشت هنری  بر پایه‌ی بازسازی سه‌بعدی از منطقه‌ی درونی قرص است که حلقه را هم در بر دارد. تصویر بزرگ‌تر

تصویر آلما (سمت چپ) ساختار حلقه حلقه‌ی قرص جی‌دبلیو شکارچی را نشان می‌دهد و در آن می‌بینیم که درونی‌ترین حلقه از بقیه‌ی قرص جدا شده است. تصویر وی‌ال‌تی (سمت راست) برای نخستین بار به اخترشناسان امکان داده تا سایه‌ی این حلقه‌ی درونی که بر بقیه‌ی قرص افتاده را ببینند واز این راه بتوانند شکل تاب‌خورده‌اش را بازسازی نمایند. تصویر بزرگ‌تر

پیوندی از تصویرهای آلما و وی‌ال‌تی از سامانه‌ی سه-ستاره‌ای جی‌دبلیو شکارچی
--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
GW Orionis - triple star system - planet - plane - moon - Solar System - European Southern Observatory - VLT - ALMA - Chile - star - exoplanet

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه