آواز "ستون‌های آفرینش"

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، فیسبوک، و یا توییتر یک ستاره در هفت آسمان ببینید

تاکنون با "گوش‌"های خود به سراغ سحابی عقاب رفته‌اید؟
این سحابی پرآوازه که به نام‌های ام۱۶ و ستون‌های آفرینش نیز خوانده می‌شود بیشتر به دلیل پیکره‌های چشم‌نوازش شناخته می‌شود، با ستارگانی جوان و تابناک در ژرفای درونِ ساختارهای تاریک و سر به فلک کشیده‌اش.
این ستون‌های غبار و گاز سرد که بلندی‌شان به چند سال نوری می‌رسد، با فاصله‌ی ۶۵۰۰ سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی مار دیده می‌شوند.
این ستون‌ها را پرتوهای فرابنفش و بادهای نیرومندِ ستارگان بزرگ خوشه‌ی ام۱۶ تراشیده و فرساییده، ولی سرنوشت پایانی‌شان نابودی است.
ولی این محیط پرآشوبِ ستاره‌زاییِ درون ام۱۶، که با جزییاتی چشمگیر در این آمیزه‌ی داده‌های هابل (نور دیدنی) و چاندرا (پرتو X) به تصویر کشیده شده به احتمال بسیارهمانند محیطی‌ست که خورشید خودمان در آن ساخته شد.
در این ویدیو همزمان با جابجایی خط همگن‌سازی فراصوتی (sonification) یا صداسازی از چپ به راست، ما هم به آوای ستارگان و غبارها گوش می‌کنیم. در این موسیقی، نَواک (زیر و بمی) با جایگاه عمودی تعیین می‌شود.

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
 Eagle Nebula - M16 - star - constellation of the Serpent - Serpens - ultraviolet - star - Hubble - visible - Chandra - X-ray - Sun - sonification - pitch  -

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه