یک دنباله‌ار اتلس دیگر آمده!

ویدیوی میشاییل یاگر از دنباله‌دار اتلس (سی/۲۰۲۰ ام۳). اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر، اینستاگرام و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید

دنباله‌دار اتلس (سی/۲۰۲۰ ام۳) دارد به زمین نزدیک می‌شود. این دنباله‌دار در نزدیک‌ترین رویارویی‌اش با زمین که روز ۱۴ نوامبر انجام خواهد شد ۰.۳۵۸ ای‌یو (۵۴ میلیون کیلومتر) از زمین فاصله خواهد داشت- نه آن اندازه نزدیک که با چشم نامسلح هم دیده شود. ولی شاید بتوانید شانستان را برای عکاسی از آن بیازمایید. این دنباله‌دار هدفی آسان برای اخترشناسان آماتور با تلسکوپ‌های کوچک است و می‌توانند آن را با درخششی به اندازه‌ی یک ستاره با بزرگای (قدرِ) ۷ یا ۸ ببینند. این پیش‌نمایش را میشاییل یاگر از یائورلینگ اتریش گرفته.

وی می‌گوید: «من این عکس را در روز ۲۸ اکتبر با تلسکوپ ۱۱ اینچی‌ام گرفتم.»

جو سبزفام این دنباله‌دار (گیسوی آن) بسیار بزرگ است. این تصویرِ پیوندی که توسط دن بارتلت از جون لیک کالیفرنیا گرفته شده نشان می‌دهد که پهنای زاویه‌ای این گیسو تقریبا به اندازه‌ی قرص ماه کامل است. بنابراین عکاسان نجومی برای ثبت گیسوی کامل این دنباله‌دار باید جایی با میدان دید باز را پیدا کنند.

عکس دن بارتلینگ از دنباله‌دار اتلس (سی/۲۰۲۰ ام۳) که نشان می‌دهد پهنای زاویه‌ای گیسوی آن تقریبا به اندازه‌ی قرص کامل ماه است. تصویر بزرگ‌تر (۴ مگ)

گفتنی‌ست رنگ سبز این گیسو دستاورد کربن دواتمی (C2)، گازی رایج در گیسوی دنباله‌دارها که در فضای تقریبا خلا میان‌سیاره‌ای به رنگ سبز می‌درخشد [در حقیقت این تابش سبزفام دستاورد انگیزتابی (فلورسنس) این مولکول‌ها در فضای خلا و زیر نور خورشید است.]

دنباله‌دار اتلس در زمان نزدیک‌ترین رویارویی در صورت فلکی شکارچی خواهد بود. مختصات دقیق را می‌توانید اینجا ببینید.


--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
Comet ATLAS - C/2020 M3 - Earth - AU - naked-eye - star - Michael Jaeger - Jauerling - Austri
a - Dan Bartlett - June Lake - California - full Moon - diatomic carbon - C2 - constellation Orion

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه