دیو سرخ و شبح سبز در آسمان

تاکنون در وبلاگ یک ستاره در هفت آسمان با انواع آذرخش‌های نویافته آشنا شده‌اید. اینجا یکی از تازه‌ترین‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۲.۲ مگ)

هنگامی که کریستوف سوارز از جنوای ایتالیا در روز دهم سپتامبر دوربینش را رو به ابرهای توفانی دوردست تنظیم می‌کرد نمی‌خواست از "دیوها" (Sprites) عکس بگیرد ولی این نمونه‌ی باشکوه بزرگ‌تر از آن بود که بتوان نادیده‌اش گرفت.

سوارز می‌گوید: «داشتم توفانی تندری را بر فراز جزیره‌ی کُرس که حدود ۴۰۰ کیلومتر دورتر بود تصویربرداری می‌کردم. ناگهان این دیو با پیکره‌ی مانند عروس دریایی‌اش پدیدار شد!» پیکره‌ی سرخ آن تا فرازای ۱۰۰ کیلومتری کشیده شده بود و تقریبا به لبه‌ی فضا می‌رسید.

خوب نکته‌ی تصویر چیست؟
به کلاهک‌های سبز کمرنگ بالای دیو دقت کنید. اینها گونه‌های نویافته‌ای از آذرخش‌ها هستند با نام "شبح‌های سبز" (Green Ghosts). هنگامی که دیوها از لایه‌ی هواتاب در فرازای ۹۶-۹۷ کیلومتر جو زمین می‌گذرند، می‌توانند اتم‌های اکسیژن را برانگیخته و تابشی شفق-مانند پدید بیاورند.

شبح‌های سبز همین یک سال پیش، در ۲۵ می ۲۰۱۹ توسط هنک شیما که یک پیگیرنده‌ی توفان‌ها در هیوستون تگزاس است و هوادارانش او را بیشتر به نام Pecos Hank می‌شناسند یافته شدند. تاکنون تنها تعداد انگشت‌شماری از شبح‌های سبز به تصویر کشیده شده. بنابراین می‌توان پدیده‌ی شبح سبز را میدانی برای پژوهش‌های پیشرفته دانست.

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ویدیویی که توماس اشکرافت در می ۲۰۲۰ از دیو سرخ گرفت و پس‌تاب سبزرنگی که بی‌درنگ پس از دیو پدید می‌آید به خوبی در آن (به ویژه در دور کُند ویدیو) دیده می‌شود. این شبح سبز است:
عکسی که توماس اشکرافت در سال ۲۰۱۴ از دیو سرخ گرفت و شبح سبز هم در آن نمایانست، ولی نه او و نه هیچ کس دیگر در آن هنگام به وجود و اهمیتش پی نبردند
--------------------------------------------

تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies

twitter.com/1star_7sky


واژه‌نامه:

Christophe Suarez - Genoa - Italy - sprite - Corsica - Green Ghost - Earth - airglow - oxygen - atom - aurora - Hank Schyma - Houston - Texas - Pecos Hank


منبع: spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان
 


0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه