دیدن چشم‌اندازی در آن سوی ماه از روی زمین

اگر کیفیت تصویر خوب نبود می‌توانید تصویر اصلی را اینجا و تصویر بدون نوشته را هم اینجا ببینید.

یکی از زیباترین چشم‌اندازهای ماه در جایی‌ست که تقریبا به طور کامل پنهان از دید زمینیان است. این چشم‌انداز با نام "دریای خاوری"، در دورترین بخش لبه‌ی باختری ماه جای دارد و یک نشان تیراندازی کیهانی به پهنای ۶۰۰ مایل (۹۵۰ کیلومتر) است. به طور معمول باید در مدار ماه باشید تا بتوانید از این حوضه‌ی برخوردیِ تماشایی عکس بگیرید، ولی در روز ۱۱ اکتبر، عکاس آماتور هاوارد اسکیلدسن این کار را از روی زمین، در اوکالای فلوریدا انجام داد.

اسکیلدسن می‌گوید: «امتیاز کمیابی‌ست که این همه از حوضه‌ی خاوری را ببینید. من توانستم این کار را به لطف یک دوره‌ی بیشینه در رُخ‌گردی ماه انجام دهم.»

بسیاری از ما در مدرسه یاد گرفته‌ایم که همیشه یک سمت از ماه رو به زمین است. این کاملا درست نیست. ماه در حقیقت همزمان با پیش‌روی در مدار بیضی‌اش به گرد زمین، وول می‌خورد، پس و پیش می‌شود، و می‌رقصد. این جنبش‌های ماه که رُخ‌گردی‌های ماه (lunar librations) نام دارند به ما امکان می‌دهند تا "نیم‌نگاهی به بخش‌های پیرامون لبه‌های ماه بیاندازیم". با گذشت زمان، از راه همین رخ‌گردی می‌توان تا ۵۹ درصد از سطح ماه را از روی زمین دید [اگر رخ‌گردی نبود همیشه تنها همان ۵۰ درصد که "نیمه‌ی پیدای ماه" نام دارد را می‌دیدیم-م]

اسکیلدسن می‌گوید: «رخ‌گردی‌ای که به اندازه‌ای بزرگ باشد که بتواند اینقدر از دریای خاوری را در نور خور شید پدیدار کند تنها چند بار در هر ۱۰-۵ سال رخ می‌دهد. یک رخ‌گردی خوبِ دیگر در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ روی می‌دهد. پس از آن، رخ‌گردی به مناطق دیگری از ماه جابجا می‌شود و دیگر تا حدود سپتامبر ۲۰۲۶ رخ‌گردی مناسب برای دیدن دریای خاوری روی نخواهد داد.»

پویانمایی از چشم‌انداز کره‌ی ماه در یک ماه (قمری)
دریای خاوری با پهنای ۹۵۰ کیلومتر- تصویر بزرگ‌تر

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
واژه نامه:
Moon - Earth - Mare Orientale - bullseye - Howard Eskildse - Ocala - Florida - lunar libration

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه