پدیدار شدن یک لکه تیره روی مریخ!

می‌توانید با لوچ کردن چشمتان یک نمای سه‌بعدی از سیاره‌ی بهرام ببینید

در آدینه‌شب گذشته، عکاس کهنه‌کارِ سیاره‌ی بهرام، ماکسیمیلیان تئودورسکو در رومانی به سیاره‌ی سرخ نگاه کرد و متوجه چیزی شد که پیش از آن ندیده بود. وی می‌گوید: «یک رگه‌ی تیره در فلات آتشفشانی تارسیس دیده می‌شد.» این لکه‌ی رازگونه در این دو تصویر که با فاصله‌ی زمانی ۴۰ دقیقه گرفته شده‌اند با دایره‌ی سفید نشان داده شده است.

تئودورسکو می‌افزاید: «این پدیده تنها چند شب پیش‌تر که از همان منطقه عکس گرفتم دیده نمی‌شد.» وی برای مقایسه تصویرِ شب ۱۹ اکتبر را نشان می‌دهد. «اکنون دو شب پشت سر هم است که آن را می‌بینم (۲۲ اکتبر و ۲۳ اکتبر)، و رصدگران دیگری هم آن را دیده‌اند.»

خوب این چیست؟ نخستین گمان تئودورسکو این بود که: «باید گونه‌ای ابر یا رشته‌ی گردوغبار باشد.» در حقیقت این پدیده در همان ناحیه‌ی کلی‌ای جای دارد که گاهی به هنگام وزش باد به گرد ستیغِ کوه آرسیا (یک آتشفشان غول‌پیکر خاموش در تارسیس)، ابر یخی درازی پدید می‌آید.

تئودورسکو برای بررسی بیشتر، این رگه‌ی تیره را روی تصویری که فضاپیمای مدارگرد بهرام از همان ناحیه گرفته بود افکند.

اَفکَنِشِ این لکه‌ی تیره بر تصویری که فضاپیمای مدارگرد بهرام از همین ناحیه گرفته

او می‌گوید: «درازای این رگه حدود ۶۰۰ کیلومتر است. به کوه آرسیا نزدیک است ولی کاملا روی آن نیست. شاید سایه‌ی ابر یخی آتشفشان باشد که روی ابرهای تارسیس که پایین‌ترند افتاده.»

از تصویرگرانِ سیاره‌ی سرخ درخواست می‌شود در هر جا که هستند، هر زمان که آتشفشان تارسیس با چرخش بهرام رو به زمین شد نگاهی به آن بیندازند.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
Mars - Maximilian Teodorescu - Magurele - Romania - Red Planet - Tharsis volcanic plateau - Arsia Mons - volcano - Mars Orbiter - Earth

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه