دریافت آماتوری موج‌های یک فضاپیما در مدار مریخ

اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر، و یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید

این روزها سیاره‌ی بهرام (مریخ) به اندازه‌ای به زمین نزدیک است که می‌شود موج‌های رادیویی هم از آن دریافت کرد. در روز ۴ اکتبر، اپراتور رادیویی آماتور، اسکات تیلی یک موجِ بَرَنده (حامل) را از مدارگرد شناسایی بهرام ناسا (ام‌آراو) که در مدار سیاره‌ی سرخ است دریافت کرد.  صدای دستگاهتان را بالا ببرید و به جابجایی‌های دوپلری بهرام گوش دهید.

تیلی در زمینه‌ی رادیوی ماهواره‌ای یکی از برترین‌ها در جهان است. او به طور معمول از ماهواره‌های مُرده گرفته تا ماهواره‌های زامبی و ماهواره‌های جاسوسی را پیدا و ردیابی می‌کند. وی می‌گوید: «ولی این یکی برایم تازه بود. ماهواره‌ای در مدار بهرام!»

دریافت سیگنال‌های رادیویی از سیاره‌های دوردست کار آسانی نیست. ناسا این کار را با بهره از آنتن‌های غول‌پیکر "شبکه‌ی فضای دوردست" (دی‌اس‌ان) انجام می‌دهد. تیلی یک بشقاب ساده‌ی ۶۰ سانتیمتری در حیاط خانه‌اش در رابرتز کریک بریتیش کلمبیا دارد. رویارویی نزدیکِ بهرام و زمین در این هفته زمینه را برای ردیابی این امواج توسط وی فراهم کرد.

تیلی می‌گوید: «سیگنال ام‌آراو ضعیف است، ولی یکی از بلندترین سیگنال‌ها در مدار بهرام است. این فضاپیما یک آنتن بشقابی بزرگ دارد که از آن برای تقویت سیگنال ماموریت‌های دیگر در بهرام [مدارگردها و خودروها] بهره می‌گیرد. این روزها با نزدیکی بهرام به ما، زمان خوبی برای آزمایش بود.»

سیگنالی که تیلی دریافت کرد یک موج بَرَنده‌ی ساده در باند پرتو X بود که دربردارنده‌ی هیچ داده یا دوری‌سنجی‌ای نبود. تیلی می‌گوید: «هدف این موج اجازه دادن به ردگیری دوپلری است. تغییر سریع در زیروبمی سیگنال به دلیلِ جابجایی نسبیِ ماهواره و بیننده است. من با بهره از این جابجایی دوپلری توانستم تناوب مداری و نیم-قطر بزرگ مدار ام‌آراو را اندازه بگیرم. ام‌آراو در زمان ردگیری‌های من حدود ۲۷۴ کیلومتر بالاتر از بهرام بود، چیزی که سامانه‌ی هورایزنزِ آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا هم آن را تایید می‌کرد.»

تیلی اکنون که یک فضاپیمای مریخی را ردیابی کرده مشتاقِ بیشتر از آن شده. او می‌گوید: «دارم ایستگاهم را بهبود می‌دهم تا بتوانم اجرام ژرفای فضا را هم دنبال کنم. بهرام جای شلوغی‌ست و من مطمئنم در این رویارویی کنونی‌اش چیزهای جالب‌تری تولید خواهد کرد.»

آنتن بشقابی ۶۰ سانتیمتری اسکات تیلی در حیاط خانه‌اش در رابرتز کریک بریتیش کلمبیا- اندازه‌ی بزرگ‌تر

--------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies

twitter.com/1star_7sky


واژه‌نامه:

Mars - radio reception - radio operator - Scott Tilley - carrier wave - NASA - Mars Reconnaissance Orbiter - MRO - Red Planet - Doppler - zombie satellite - spy satellite -  Deep Space Network - Roberts Creek - BC - dish antenna - X-band - telemetry - period - semi-major axis - JPL Horizons


منبع: spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان
  

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه