ماهی مرکب غول‌پیکر در دل خفاش پرنده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

یک سحابی بسیار کم‌نور ولی بسیار بزرگ با پیکره‌ای مانند ماهی مرکب (سَرپاوَر) در آسمان سیاره‌ی زمین دیده می‌شود- ولی در دل یک خفاش که از آن هم بزرگ‌تر است.
سحابی غول‌پیکر ماهی مرکب یا اویو۴ (Ou4) و سحابی خفاش پرنده (اس‌اچ۲-۱۲۹) هر دو در این چشم‌انداز کیهانی در راستای صورت فلکی شاهانه‌ی قیفاووس دیده می‌شوند.
این میدان دید تلسکوپی که از پیوند ۵۵ ساعت نوردهی در باند باریک پدید آمده پهنایی به اندازه‌ی ۳ درجه، هم‌ارز ۳ قرص کامل ماه را در آسمان می‌پوشاند.
سحابی ماهی مرکب که در سال ۲۰۱۱ توسط یک عکاس نجومی فرانسوی به نام نیکلا اوته یافته شد، ساختاری دوقطبی دارد و در اینجا می‌توانید آن را به کمک تابش آبی-سبزی که از اتم‌های دو بار یونیده‌ی اکسیژنش گسیلیده شده شناسایی‌ کنید.
اگرچه به نظر می‌رسد سحابی اس‌اچ۲-۱۲۹ با تابش‌های سرخ فام گسیلیده از هیدروژنش به طور کامل سحابی ماهی مرکب را در بر گرفته، ولی فاصله و سرشت دقیق این جانور دریای کیهانی هنوز کاملا شناخته نشده است.
هر چند که بر پایه‌ی پژوهشی تازه، اویو۴ (سحابی ماهی مرکب) با فاصله‌ی حدود ۲۳۰۰ سال نوری از زمین، واقعا در دل اس‌اچ۲-۱۲۹ جای گرفته.
اگر نتیجه‌ی این بررسی درست باشد، پس این ماهی مرکب در اثر برون‌ریزی تماشایی موادی پدید آمده که خاستگاهشان یک سامانه‌ی سه‌تایی از ستارگانی داغ و پرجرم به نام اچ‌آر۸۱۱۹ است. خود این سامانه نزدیک مرکز سحابی دیده می‌شود.
با این حساب، این جانور دریاییِ بسیار غول‌پیکر می‌بایست چیزی در حدود ۵۰ سال نوری گستردگی داشته باشد.


------------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
 planet - Earth - Squid Nebula - Ou4 - Sh2-129 - Flying Bat Nebula - constellation Cepheus - broadband - narrowband - Full Moon - Nicolas Outters - bipolar - ionized - oxygen - atom - hydrogen - triple system - star - HR8119

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان
 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه