کهکشان‌های یک خوشه بزرگ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

کهکشان‌های خوشه‌ی گیسو در جای جای این میدان دیدِ ژرف تلسکوپی پراکنده شده‌اند.
این چشم‌انداز کیهانی که گستره‌ای به پهنای حدود سه قرص ماه کامل را می‌پوشاند، از آسمان‌های تاریک نزدیک خالیسکو در مکزیک گرفته شده است.
خوشه‌ی گیسو با فاصله‌ی حدود ۵۰ میلیون سال نوری، نزدیک‌ترین خوشه‌ی بزرگ کهکشانی به گروه محلی ماست و در این چشم‌انداز، کهکشان‌های بیضیگون درخشانِ این خوشه که از کاتالوگ مسیه هستند را می‌بینیم: ام۸۷ در سمت چپ، بالا، و ام۸۴ و ام۸۶ (از پایین به بالا) در سمت راست و زیر مرکز.
ام۸۴ و ام۸۶ به عنوان بخشی از زنجیره‌ی مارکاریان شناخته می‌شوند، ردیف عمودی چشم‌نواز و خیره‌کننده‌ای از کهکشان‌ها که در سمت راست این چارچوب خودنمایی می‌کند.
نزدیک میانه‌ی این زنجیره یک جفت کهکشان برخوردی -ان‌جی‌سی ۴۴۳۸ و ان‌جی‌سی ۴۴۳۵- را می‌بینیم که برخی آنها را به نام "چشمان مارکاریان" می‌شناسند.
گفتن ندارد که فرمانروای خوشه‌ی گیسو کهکشان بیضیگون و غول‌پیکر ام۸۷ است، میزبان نخستین ابرسیاهچالهای که توسط تلسکوپ ایونت هورایزنز از روی زمین تصویربرداری شد.

------------------------------------------------

تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
Virgo Cluster - Full Moon - Jalisco - Mexico - planet - Earth - galaxy cluster - local galaxy group.- elliptical galaxy - Messier catalog - M87 - M84 - M86 - Markarian's Chain - NGC 4438 - NGC 4435 - Markarian's Eyes - super massive black hole - Event Horizon Telescope

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه