کمان کهکشان بر فراز برج‌های سنگی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

این پهنه‌ی شگفت‌انگیز جای بیگانه‌ای نیست، همین جا روی زمین خودمان است.
در پیش‌زمینه‌ی چشم‌انداز، برج‌های پیناکلز (Pinnacles) را می‌بینیم، سازندهای سنگی نوک تیز و شگفت‌انگیز پارک ملی نامبونگ در استرالیای باختری. این برج‌های خوش‌نمای سنگ آهکی که به اندازه‌ی هیکل یک انسانند، از صدف‌های دریایی باستانی درست شده‌اند ولی این که چگونه این پیکره را یافته‌اند هنوز ناشناخته است.
در پس‌زمینه‌ی چشم‌انداز، درست پشت ستیغ برج مرکزی، هلال تابناک ماه دیده می‌شود. روشنایی وهم‌انگیزی که ماه را در بر گرفته نور برجگاهی (منطقه‌البروجی) است که در اثر بازتاب نور خورشید توسط ذرات غبارِ میانِ سیاره‌های سامانه‌ی خورشیدی پدید آمده.
نوار مرکزی کهکشان راه شیری در بالای چارچوب کمان زیبایی ساخته. ستارگان و سحابی‌های نام آشنای بسیاری هم در آسمان پس‌زمینه به چشم می‌خورند.
این نمای گسترده‌ی ۲۹-تکه در ماه سپتامبر ۲۰۱۵، با یک برنامه‌ریزی دقیق برای نشان دادن چندین پدیده گرفته شده بود، از جمله ماه، برج‌های سنگی، و سایه‌هایشان که از نور مهتاب پدید آمده. هر چند که افزوده شدن تابش نیرومند نور برجگاهی غافلگیری دلپذیری را برای عکاس رقم زد.


------------------------------------------------

تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
 Earth - Pinnacles - rock spire - Nambung National Park - Western Australia - sea shell - limestone - crescent - Moon - zodiacal light - reflect - planet - Solar System - Milky Way Galax - star - nebula - panorama

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه