فرود بر خاک یک سیارک


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام یا فیسبوک یک ستاره در هفت آسمان ببینید

فرود بر یک سیارک چه حسی دارد؟
اگرچه هیچ انسانی تاکنون چنین کاری نکرده، ولی فضاپیمای روباتیک اوسیریس-رکس ناسا برای نشستن و تماس با سطح سیارک "۱۰۱۹۵۵ بن‌نو" در هفته‌ی آینده برنامه‌ریزی کرده است.
هدف از فرود، نمونه‌برداری از این ریزسیاره‌ی نزدیک-زمین و بازگرداندن نمونه‌ها به زمین برای بررسی‌های دقیق در سال ۲۰۲۳ است.
این ویدیو با بهره از عکس‌ها و داده‌هایی درست شده که اوسیریس-رکس در ۱.۵ سال گذشته گرد آورده و فرود و پایین رفتن به سوی این سیارکِ ۵۰۰ متریِ الماسی-شکل را بر پایه‌ی نقشه‌ی دیجیتالیِ سطح سنگی آن  نشان می‌دهد.
در آغاز ویدیو، بن‌نو را با چرخشی سریع می‌بینیم، بسیار سریع‌تر از چرخش واقعی آن که دوره‌ای ۴.۳ ساعته دارد.
سپس سیارک از چرخش بازمی‌ایستد و دوربین مجازی ما را به پایین، درست روی سطح سنگلاخ سیارک می‌برد و به گرد یک برونزَدِ سنگی که به اندازه‌ی یک خانه است و "سیمرغ" نام دارد می‌چرخاند. برونزدِ هموارترِ "رُخ" هم پشت آن به چشم می‌خورد.
اگر رساندن نمونه‌های خاک و سنگ این سیارک به زمین با پیروزی انجام شود، بررسی‌های موشکافانه‌ای برای یافتن همنهش‌های آلی -موادی که می‌توانسته‌اند بذر زندگی را در زمین جوان کاشته باشند، و همچنین برای عنصرها و کانی‌‌های کمیاب یا نامعمول، و نیز سرنخ‌هایی درباره‌ی تاریخ آغازین سامانه‌ی خورشیدی روی آن انجام خواهد شد.------------------------------------------------
تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:
asteroid - NASA - OSIRIS-REx - 101955 Bennu - minor planet - Earth - rotation period - outcrop - Simurgh - Roc - organic compound - element - mineral - Solar System

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه