غول‌های آسمان پس از ۴ سده به دیدار هم می‌روند

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر


مشتری و کیوان دارند نزدیک‌تر می‌شوند. در دو ماه آینده، هر شب که بیرون بروید و آسمان را نگاه کنید این دو سیاره‌ی درخشان را نزدیک‌تر به هم خواهید دید.
سرانجام در نیمه‌های دسامبر یک "همیستان بزرگ" (مقارنه‌ی بزرگ) رخ خواهد داد- رویدادی که در آن، جدایی ظاهری این سیاره در آسمان تنها ۰.۱ درجه خواهد شد، درست یک پنجم قطر زاویه‌ای ماه کامل.
ولی این همیستان بزرگ یک "همیستان بزرگ" معمولی نیست- کیوان و مشتری از ۱۶۲۳ میلادی تاکنون به این نزدیکیِ هم نیامده بودند، و تا ۲۰۲۸ هم دیگر به این نزدیکی نخواهند رسید.
این رویداد آسمانی را به آسانی می‌توان دید. این دو اکنون پس از غروب به سادگی در افق جنوب باختری دیده می‌شوند و همین اکنون هم بسیار به هم نزدیک شده‌اند.
در این تصویر که حدود دو هفته پیش گرفته شده، عکاس را می‌بینیم که به همراه دوستش چشم به این دو همدم آسمانی (کیوان در سمت چپ و مشتری در سمت راست) بر فراز "تره چیمی دی لاواره‌دو" (سه قله‌ی لاواره‌دو) در کوه‌های آلپ ایتالیا دوخته‌اند.

----------------------------------------------

تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky

واژه‌نامه:

Saturn - Jupiter - planet - Great Conjunction - angular diameter - full Moon - Tre Cime di Lavaredo - Three Peaks - Lavaredo - Italian Alps

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه