بیم و هراس و خدای جنگ

در این شب‌های هالووین، بیم و هراس که به نام‌های فوبوس و دیموس (ماه‌های سیاره‌ی بهرام، ایزد جنگ) هم شناخته می‌شوند در آسمان شب‌های زمین می‌خرامند.
پادیستان یا مقابله‌ی بهرام در ۱۳ اکتبر ۲۰۲۰ رخ داد (یعنی همین دو-سه هفته پیش)، و بنابراین هنوز هم سیاره‌ی سرخ تقریبا مخالف خورشید در آسمان است و تنها اندکی پیش از غروب خورشید طلوع می‌کند.
این سیاره که اکنون نزدیک ماه کامل در آسمان دیده می شود، با تابش زردفام خود از همه‌ی ستارگان آسمان شب درخشش بیشتری دارد. ولی از آنجایی که دو ماه (قمرِ) کوچکش بسیار کم‌نور و بسیار به خود آن نزدیکند، دیدنشان دشوار است، حتی با یک تلسکوپ کوچک.
ولی شاید بتوانید آنها را در این تصویرِ نوشته‌دار که از پیوند دیجیتالی نماهایی که روز ۶ اکتبر گرفته شده بودند درست شده پیدا کنید.
تابش بیش از حدِ خود بهرام در این تصویر کاهش یافته و مسیرهای مداری فوبوس (ماه درونی) و دیموس (ماه بیرونی) در چارچوب نمایانده شده‌اند.
ماه‌های خُرد بهرام در اوت ۱۸۷۷ به دست آساف هال در رصدخانه‌ی نیروی دریایی آمریکا و به کمک شکستیِ ۲۶ اینچی ساخت آلون کلارک در تلسکوپ استوایی بزرگ (Great Equatorial) یافته شدند.


--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
Halloween - Phobos - Deimos - moon - Mars - Red Planet - Full Moon - star - Asaph Hall - US Naval Observatory - Great Equatorial - Alvan Clark - refractor

منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه