زیبای آشفته

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

ان‌جی‌سی ۳۴ که در این عکسِ تلسکوپ فضایی هابل در دل تاریکی بی‌پایان فضا خودنمایی می‌کند، بیشتر به یک جانور زیست‌تابِ بیگانه در ژرفای اقیانوس‌ها می‌ماند تا یک کهکشان. این کهکشان که در صورت فلکی نهنگ جای دارد، بخش‌های بیرونی‌اش تقریبا تَراتاب (نیمه‌شفاف) و آراسته به ستارگان و پیچک‌های تُنُک شگفت‌انگیز است.

دلیل اصلی شگفت‌آور بودنِ پیکره‌ی این کهکشان را باید در گذشته‌اش جستجو کرد. اگر می‌توانستیم به اندازه‌ی چند میلیون سال به گذشته برگردیم، دو کهکشان مارپیچی زیبا را می‌دیدیم که در مسیر یک برخوردِ رو در رو هستند. هنگامی که این دو به هم برخورد کردند، الگوهای پیچیده و بازوهای مارپیچی‌شان برای همیشه به هم ریخت.

این تصویر مرکز درخشان کهکشان را نشان می‌دهد که دستاورد همین رویداد ادغام است، ادغامی که با آفریدن موجی از ستاره‌زایی‌های تازه، گازهای پیرامون را هم روشن کرده است.

هر چه این دو کهکشان بیشتر در هم می‌پیچند و به سوی یکی شدن پیش می‌روند، پیکره‌ی ان‌جی‌سی ۳۴ هم بیشتر مانند یک کهکشان اَفد یا ویژه (peculiar)، بدون هیچ ساختار نمایانی می‌شود.

در گستره‌ی فضا، برخورد میان کهکشان‌ها رویدادی بسیار کمیاب است، ولی در مگا-خوشه‌های کهکشانی که دربردارنده‌ی صدها یا حتی هزاران کهکشانند می‌توانند بسیار رخ دهند.


--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
 NASA - ESA - Hubble Space Telescope - NGC 34 - bioluminescent - galaxy - constellation Cetus - The Sea Monster - star - spiral galaxy - peculiar galaxy - mega-cluster

منبع: spacetelescope
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان
 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه