همدم کوچکمان رفت که رفت!

ریزماه "۲۰۲۰ سی‌دی۳" همان نقطه‌ی سفید در مرکز این تصویر است. نوارهای رنگی همگی رد ستارگان هستند.

شب‌بخیر، ماه! اوایل امسال (۲۰۲۰) اخترشناسان یک ریز-ماه را یافتند که دارد در مداری به گرد زمین می‌گردد. اکنون این ماه از ما جدا و دور شده، ولی به زودی باید بتوانیم شمار بیشتری از این همدم‌های مینیاتوری را شناسایی کنیم. [یادتان می‌آید؟ خبرِ یافته شدنش را اینجا خواندید: * زمین صاحب یک ماه تازه شده که به اندازه یک خودرو است!]

در روز ۱۹ فوریه که اخترشناسانِ برنامه‌ی "پیمایش آسمانی کاتالینا" جرم کم نوری به نام "۲۰۲۰ سی‌دی۳" را در آسمان دیدند، نتوانستند با اطمینان بگویند یک ریزماه است یا یک جسم دست‌ساز (مصنوعی) مانند پیشران یک موشک. در چند ماهِ بعد، گریگوری فدورتس از دانشگاه کویینز بلفاست در بریتانیا به همراه همکارنش دسته‌ای از تلسکوپ‌ها در سرتاسر جهان را به کار گرفتند تا سنجش های بیشتری روی این جرم انجام داده و به چیستی‌اش پی ببرند.

آنها پی بردند که ۲۰۲۰ سی‌دی۳ دارای قطری نزدیک به ۱.۲ متر است که بر پایه‌ی درخشش و رنگش، احتمالا از سنگ سیلیکات ساخته شده، مانند بسیاری از سنگ‌های درون کمربند سیارک‌ها. این پژوهشگران همچنین به ردگیری مدارش پرداختند تا بتوانند جایی که این جرم احتمالا تا پیش از گرفتار شدن در مدار زمین در حدود ۲.۷ سال پیش‌تر، در آن بوده را شناسایی کنند.

فدورتس می‌گوید: «بر پایه‌ی شبیه‌سازی‌ها، زمان میانگین برای گرفتار ماندن یک ریزماه تنها نُه ماه است، پس این جرم زمانی بلندتر از آنچه انتظار می‌رفت در دام مانده بوده.»«ولی این جرم بسیار نزدیک به ماه [ماه معمولی] پرواز می‌کرده، چیزی که باعث شده به درون مدارِ پایدارتری رانده شود.»

۲۰۲۰ سی‌دی۳ در ماه مارس از مدار زمین بیرون رفت، ولی پژوهشگران پیش‌بینی می‌کنند زمانی که "رصدخانه‌ی ورا سی. روبین" -تلسکوپ غول‌پیکری که هم‌اکنون در شیلی در دست ساخت است- کامل شود، می‌توانیم شمار بسیار بیشتری از چنین اجرامی را پیدا کنیم.

فدورتس می‌گوید: «ما در بهترین ستناریو، می‌توانیم هر دو یا سه ماه یک بار ریزماهی را شناسایی کنیم.»«در بدترین سناریو، شاید سالی یکی.» این می‌تواند مهم باشد زیرا ما آگاهی بسیار اندکی از این گونه سیارک‌های به نسبت کوچک داریم، و یافتن آنها در مدار می‌تواند شانسی بی‌مانند به ما بدهد تا از نزدیک بررسی‌شان کنیم.»

گزارشی در این باره در نشریه‌ی آسترونومیکال جورنال منتشر شده.


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

moon - minimoon - Earth - Catalina Sky Survey - Arizona - 2020 CD3 - rocket booster - Grigori Fedorets - Queen’s University Belfast - UK - asteroid belt - Vera C. Rubin Observatory - Chile - asteroid - The Astronomical Journal


منبع: نیوساینتیست

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه