فیلم سه‌بعدی زیبا از مریخ

می‌توانید چشمتان را لوچ کنید؟ اگر می‌توانید پس آماده‌ی دیدن چیزی شگفت‌انگیز شوید.

یک گروه از عکاسان نجومی به رهبری فرانسوا کولا از رصدخانه‌ی پاریس بیشترِ ماه گذشته را به عکاسی از سیاره‌ی بهرام (مریخ) گذراندند و از پیوند عکس‌هایی که گرفتند یک پویانمایی سه‌بعدیِ بی‌مانند از این سیاره‌ی سرخ پدید آوردند. ویدیو را آغاز کنید و دستورهای آن را پی بگیرید:


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام و یا فیسبوکِ یک ستاره در هفت آسمان ببینید

عکاس نجومی پرآوازه، تیه‌ری لگو که یکی از اعضای این گروه بود می‌گوید: «به نظر ما این بهترین نقشه‌ایست که تاکنون از روی زمین از سیاره‌ی بهرام گرفته شده. این پویانمایی چرخش کامل این سیاره را نمایش می‌دهد.»

چه چیزی این تصاویر را بسیار ویژه کرده؟ پاسخ دو چیز است:

۱) این گروه از تلسکوپ تاریخی ۱ متری روی کوه پیک دومیدی در رشته کوه پیرنه‌ی فرانسه بهره جستند. این تلسکوپ که در یک "حفاظتگاه آسمان تاریک" با دید عالی در بلندای ۹۴۰۰ پایی جای دارد، به طور معمول پس از تلسکوپ هابل، برخی از بهترین عکس‌های بهرام را می‌گیرد.

۲) در این چالش تصویربرداری که از ۸ اکتبر تا ۱ نوامبر انجام شد، بهرام یکی از نزدیک‌ترین دیدارهایش را با زمین از سال ۲۰۰۳ تاکنون انجام داده و اندازه‌ی زاویه‌ایش تقریبا دو برابر قطر میانگین دیداری‌اش شد. بهرام تا سپتامبر سال ۲۰۳۵ به این نزدیکی نخواهد آمد و بنابراین شاید بتوان گفت اینها بهترین عکس‌هایی خواهند بود که تا مدتی در آینده از روی زمین از بهرام گرفته شده.


--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
François Colas - Paris Observatory - Mars - Red Planet - Thierry Legault - planet - Pic du Midi - French Pyrenees - Dark Sky Reserve - Hubble Space Telescope - diameter

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان
  

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه