دنباله‌داری که پس از ۲۰۰۰ سال بازگشته

این تصویر در اندازه‌ی اصلی (۳ مگ)
هر ۲۰۰۰ سال، دنباله‌دار اِراسموس (سی/۲۰۲۰ اس۳) سری به بخش درونی سامانه‌ی خورشیدی می‌زند. و خبر تازه این که، این مهمان برگشته.


این گلوله برفی گل‌آلود که در روز ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰ توسط اخترشناسی از آفریقای جنوبی به نام نیکلاس اراسموس یافته شد، دارد به سوی خورشید پیش می‌آید تا در روز ۱۲ دسامبر یک رویارویی نزدیک با آن، درون مدار سیاره‌ی تیر انجام دهد. نمایی از این دنباله‌دار را اینجا میبینید.


گرالد رِیمان این عکس را بامداد روز آدینه، ۲۰ نوامبر در تیوولی نامیبیا گرفت. او می‌گوید: «دُمش باشکوه است. در واقع نتوانستم همه‌ی آن را در یک میدان دید جای بدهم. این تصویر که از پیوند دو نما درست شده تنها ۳ درجه‌ی نخستِ آن را نشان می‌دهد- و این دُم به خوبی تا بیرون از سمت چپ هم ادامه دارد و پیش می‌رود.»


دنباله‌دار اراسموس همچنان که به خورشید نزدیک‌تر می‌شود پرنورتر هم می‌شود. بزرگای (قدرِ) کنونی آن ۷ است- هدفی خوب برای تلسکوپ‌های کوچک. پیش‌بینی کنندگان بر این باورند که ماه دیگر که به درون مدار تیر می‌رود، این روشنایی بیش از سه برابر شده و به بزرگای ۵ می‌رسد. تنها نور خیره‌کننده‌ی خورشید در نزدیکی‌اش است که جلوی دیده شدنش با چشم نامسلح را خواهد گرفت.


کجا باید دنبالش بگردید؟


اگر ناهید را پیدا کنید، این دنباله‌دار را هم پیدا خواهید کرد. پیش از سر زدن آفتاب به پایین افق در جنوب خاورِ (جنوب شرقِ) آسمان نگاه کنید. دنباله‌دار اراسموس را در  صورت فلکی مار باریک، درست سمت راستِ ناهید که در صورت فلکی همسایه‌اش، دوشیزه است خواهید یافت. ستاره‌ی تابناک بی‌ژوبین (سماک اعزل) هم آن نزدیکی‌ست و نشانه‌ی راهنمای سودمندِ دیگری برایتان فراهم می‌کند.


--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
 Comet Erasmus - C/2020 S3 - Solar System - South African - Nicolas Erasmus - sun - Mercury - Gerald Rhemann - Farm Tivoli - Namibia - tail - magnitude - naked eye - Venus - comet - constellation Hydra - Virgo - star - Spica

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه