توفانی دیگر در سیاره سرخ آغاز شده

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

یک توفان گردوغبار سرتاسری دارد در سیاره‌ی بهرام (مریخ) به راه می‌افتد. ستاره‌شناسان آماتور از نیمه‌های نوامبر پیچه‌هایی از غبار زرد-نارنجی را دیده‌اند که دارند در سیاره‌ی سرخ می‌خزند. این عکسی‌ست که عکاس نجومی اتریشی میشاییل کارر در روز ۱۸ نوامبر از این سیاره گرفت.

وی می‌گوید: «دیدن چنین ساختارهای جالبی چه شگفت‌آور است!»

توفان‌های غبار در سیاره‌ی بهرام چندان نامعمول نیستند. نمونه‌های کوچکِ آنها هر چند ماه یک بار رخ می‌دهند. کمابیش هر چند سال هم یک توفان منطقه‌ای  مهار از کف می‌دهد و کل سیاره را در خود فرو می‌برد. چنین توفانی در سال ۲۰۱۸ رخ داد و یک کشته هم به جا گذاشت : خودروی اپورچونیتی ناسا.

این توفانِ تازه مسیرش هنوز نامشخص است. آیا به زودی فرکش خواهد کرد یا این هم بهرام را یکپارچه در بر خواهد گرفت؟ از عکس‌های تازه‌تری که ماکسیمیلیان تئودورسکو در مگورل رومانی گرفته چنین برمی‌آید که این توفان می‌تواند "سرتاسری" شود. وی می‌گوید: «همه‌ی مناطق بهرام آغاز به مات شدن و از دست دادن پادسانی (کنتراست) کرده‌اند.»

دو تصویر که ماکسیمیلیان تئودورسکو به فاصله‌ی حدود ۵ هفته از سیاره‌ی سرخ گرفته. در تصویر تازه‌تر (سمت راست) تار شدن چهره‌ی بهرام در اثر غبار به خوبی دیده می‌شود

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
Mars - Red Planet - Austrian - Michael Kare - dust storm - planet - NASA - Opportunity rover - Maximilian Teodorescu - Magurele - Romania - contrast

منبع: spaceweather
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه