فیلمی از عملیات روی یک سیارک


مشت زدن به سیارک این گونه است.
ماه گذشته، فضاپیمای روباتیک اسیریس-رکس ناسا که در مدار سیارک کوچک و نزدیک-زمینِ "بن‌نو ۱۰۱۹۵۵" است، رو به آن پایین رفت، به درون آن چنگ انداخت و سپس به تندی از آن جدا و دور شد.
این ویدیو رویداد نمونه‌برداری Touch-And-Go یا تگ (TAG) را نشان می‌دهد که در یک بازه‌ی سه ساعته انجام شد.
در آغاز می‌بینیم همچنان که این سنگ آسمانیِ ۵۰۰ متریِ الماسی-شکل آشکارا به گرد خود می‌چرخد، کاوشگر هم به آن نزدیک می‌شود.
در حدود ثانیه‌ی ۲۰ ویدیو "نایتینگل" پدیدار می‌شود، جایگاهی برای فرود و تماس که چون به نسبت هموار بود و سنگ‌های بزرگی که می‌توانستند به فضاپیما آسیب برسانند نداشت برای این عملیات برگزیده شده بود.
در ثانیه‌ی ۳۴ ناگهان سایه‌ی بازوی نمونه‌برداری اسیریس-رکس وارد میدان دید می‌شود، و چیزی نمی‌گذرد که با برخورد سخت و ناگهانی آن با سطح، سنگ و شن است که به بالا پرواز می‌کند.
فضاپیمای زیرک هم با چابکی بخشی از  این پرتابه‌های بن‌نو را می‌قاپد و گرد می‌آورد تا بتواند آنها را برای بررسی‌های بیشتر به زمین بیاورد.
این سفرِ دور و درازِ بازگشت بر پایه‌ی برنامه در مارس ۲۰۲۱ آغاز شده و در سپتامبر ۲۰۲۳ به پایان خواهد رسید.
اگر بازگرداندن نمونه‌ها با پیروزی انجام شود، برای جستجوی همنهش‌های آلی که احتمالا زمین جوان را بارور کرده بودند، عنصرها و کانی‌های کمیاب یا نامعمول، و سرنخ‌هایی درباره‌ی تاریخ آغازین سامانه‌ی خورشیدی به دقت بررسی و موشکافی خواهند شد.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

asteroid - NASA - OSIRIS-REx - near-Earth - 101955 Bennu - Touch-And-Go - TAG - Nightingale - Earth - organic compound - element - mineral - Solar System


منبع: apod.nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه