دنباله‌دار اتلس و کمربند شکارچی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۳ مگ)

دنباله‌دار اتلس (سی/۲۰۲۰ ام۳) که در روز ۱۴ نوامبر به نزدیک‌ترین نقطه‌ی مدارش به زمین می‌رسد، همین تابستان امسال یافته شد و یکی دیگر از دنباله‌دارهای یافته شده توسط "سامانه‌ی واپسین هشدار برای برخورد سیارک به زمین" (اتلس، ATLAS) است، یک برنامه‌ی پیمایش نجومی روباتیک با سرمایه‌گذاری ناسا.
روشنیِ این دنباله‌دار به اندازه‌ی دنباله‌دار نئووایز نخواهد شد ولی اکنون که دارد از درون صورت فلکی آشنای شکارچی می‌گذرد با دوربین‌های دوچشمی به خوبی دیده می‌شود.
این تصویر تله‌فوتو که روز ۸ نوامبر گرفته شده از پیوند نوردهی‌های جداگانه پدید آمده است، نوردهی برای خود دنباله‌دار و نوردهی برای ستارگان شکارچی.
این پیوند یک نمای ژرف از آسمان پدید آورده که رنگ‌ها و جزییاتی را که حتی با دوربین دوچشمی به خوبی دیده نمی‌شوند را هم نمایان کرده.
خود دنباله‌دار با گیسوی سبزفام بالا، سمت چپ دیده می‌شود، بالاتر از ردیف سه ستاره‌ی کمربند شکارچی که زیر میانه‌ی چارچوب می‌درخشند.
در این میدان دید خیره‌کننده شاید بتوانید سحابی شکارچی و سحابی پرآوازه‌ی کله‌اسبی را هم ببینند.
در ۱۴ نوامبر، این دنباله‌دار اتلس از فاصله‌ی تنها ۲.۹ دقیقه‌ی نوری زمین خواهد گذشت. در نظر بگیرید که یکی از ستارگان کمربند شکارچی حدود ۲۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

 Comet ATLAS - planet - Earth - C/2020 M3 - NASA - Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System - Comet NEOWISE - binoculars - constellation of Orion - telephoto - star - coma - Orion Nebula - Horsehead Nebula - Orion's belt.

منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه