صفحه نازک یک کهکشان

چرا این کهکشان اینقدر نازک و باریک است؟
واقعیت اینست که صفحه‌ی بسیاری از کهکشان‌ها به نازکی صفحه‌ی کهکشان ان‌جی‌سی ۵۸۶۶ که در این تصویر می‌بینید است، ولی ما همه‌ی آنها را از لبه نمی‌بینیم. یکی دیگر از کهکشان‌هایی که از چشم‌انداز زمین، از لبه دیده می‌شود کهکشان خودمان، راه شیری است.
ان‌جی‌سی ۵۸۶۶ که از رده‌ی کهکشان‌های عدسیگون (یا عدسی) است، شمار فراوانی رگه‌های پیچیده‌ی گرد و غبار دارد که سرخ و تیره دیده می‌شوند، در حالی که ستارگان درخشان درون صفحه‌اش رنگی آبی به زمینه‌ی آن افزوده‌اند.
این صفحه‌ی آبی‌فام پر از ستارگان جوان، از آن رگه‌ی غبار هم کشیده‌تر است و از دو سوی قرص بسیار نازک کهکشان بیرون زده. ستارگان پیرتر و سرخ‌تر درون کوژی کهکشان (برآمدگی مرکزی) هم ته‌رنگی نارنجی به این کوژی داده‌اند.
ان‌جی‌سی ۵۸۶۶ تقریبا هم‌جرم کهکشان راه شیری است ولی نور برای پیمودن قطر آن نیاز به زمانی حدود ۶۰ هزار سال دارد، تقریبا ۳۰ درصد کمتر از زمانی که برای پیمودن قطر کهکشان راه شیری نیاز دارد.
به طور کلی قرص بسیاری از کهکشان‌ها بسیار نازک است زیرا گازهایی که آن‌ها را پدید آورده به هنگام چرخشِ کهکشان به گرد مرکز گرانِش با هم برخورد کرده و فشرده شده‌اند.
کهکشان ان‌جی‌سی ۵۸۶۶ حدود ۴۴ میلیون سال نوری از زمین دور است و در راستای صورت فلکی اژدها دیده می‌شود.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

 galaxy - NGC 5866 - edge-on - Milky Way Galaxy - lenticular galaxy - dust lane - galactic plane - bulge - star - constellation of the Dragon - Draco


منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه