رنگ و نور در آسمان کرت

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

این چشم‌انداز دیدنی در ماه ژوییه، در جزیره‌ی کرت یونان و آسمان زیبایش گرفته شده. گفتن ندارد که ستارگان همیشگی آسمان زمین، مانند ستاره‌ی قطبی، وَنَنْد (کرکس نشسته، نسر واقع)، و کژدم‌دل (قلب عقرب)، به همراه صورتواره‌های فلکی‌ای که برای همگان آشنایند، مانند هفت برادران هم در این آسمان خودنمایی می‌کردند. ولی این آسمان تازه داشت آغاز می‌شد.
نوار کهکشان راه شیری مانند پلی از ستاره و غبار، آراسته به سحابی‌های سرخی که مانند آب‌نبات‌های رنگی به آن بسته شده بودند داشت بالا می‌آمد و چشم بینندگان را خیره کرده بود.
سیاره‌های کیوان و مشتری به اندازه‌ای درخشان بودند که دلتان می‌خواست مردمِ کنار ساحل را نگه دارید و این شب‌چراغ‌ها را نشانشان دهید.
هوا هم با پرتوی هواتاب مانند رنگین کمانی روشن شده بود.
با همه‌ی اینها، ستاره‌ی این صحنه‌ی نمایش آسمانی یک دنباله‌دار بود: دنباله‌دار نئووایز که درست بالای افق شمالی، دُمش را گسترده بود و نمایی پدید آورده بود که به هیچ چیز دیگری که تاکنون دیده بودید یا خواهید دید نمی‌مانست.
بنابراین تنها چاره‌ای که برای یک رصدگر شیفته‌ی این همه زیبایی می‌ماند این بود که به سرعت دست به کار شود و عکسی از آن بگیرد.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Greek - Crete - star - Polaris - Vega - Antares - asterism - Big Dipper - Milky Way Galaxy - nebula - planet - Saturn - Jupiter - air glow - rainbow - comet - Comet NEOWISE - tail


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه