کهکشان و استیو

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۸ مگ)

چه چیزی این رگه‌ی بلند و روشن را در آسمان پدید آورده؟ هیچ کس نمی‌تواند با اطمینان چیزی بگوید.
این نوارهای درخشان بنفش روشن در آسمان که به نام "تابش گرمایی ناگهانی در اثرافزایش سرعت" (استیو، STEVE) شناخته می‌شوند می‌توانند در نگاه نخست مانند شفق‌های قطبی معمولی دیده شوند، ولی پژوهش‌های تازه نشانگر تفاوت‌هایی چشمگیر میانشان بوده.
اندازه‌گیری و سنجش دقیقِ درازای استیو و رنگ‌های نامعمول آن نشان داده که می‌تواند مربوط به یک رانش یونی زیر-شفقی (سِد، SAID) باشد، یک رودِ زبَرصوتی از یون‌های داغ جَوی که در گذشته گمان می‌رفت نادیدنی باشند.
همچنین اکنون گمان می‌رود برخی از استیوها با ساختارهای سبز "حصار چوبی" همراه هستند، رشته‌ای از نوارهای باریک و کوتاه که بیرون از حلقه‌ی اصلی شفق قطبی که تابش نیتروژن چندانی ندارد (و قطب مغناطیسی زمین را در بر گرفته) پدیدار می‌شوند.
این تصویر پیوندیِ میدان-گسترده که سال ۲۰۱۷ گرفته شده بود یک استیو را در آسمانی تاریک بر فراز دریاچه‌ی چایلدز در منیتوبای کانادا نشان می‌دهد که گویی نوار مرکزی کهکشان راه شیری را از جلو قطع کرده.

* با جستجوی واژه‌ی STEVE در وبلاگ، یا کلیکیدن روی این پیوند، به شمار فراوانی از نوشته‌ها درباره‌ی این پدیده دسترسی خواهید یافت.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Strong Thermal Emission Velocity Enhancement - STEVE - aurora - subauroral ion drift - SAID - supersonic - ion - picket fence - auroral oval - nitrogen- Childs Lake - Manitoba - Canada - Milky Way Galaxy


منبع: apod.nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه