کمان درخشان شاهین

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

هفته‌ی پیش، در ساعت ۷:۲۷ شامگاه یکشنبه به وقت خاور آمریکا، موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس‌ایکس سینه‌ی آسمان تاریک آغازِ شب را شکافت و برای مدتی از سیاره‌ی زمین بیرون رفت.

این تصویر که با یک نوردهی ۳ دقیقه و ۲۰ ثانیه‌ای گرفته شده، رد روشن موشک را بر فراز مجموعه‌ی پرتاب ۳۹ای در مرکز فضایی کندی نشان می‌دهد.
فالکون ۹ در نخستین پرواز یک فضاپیمای تجاری سرنشین‌دار با گواهی ناسا، چهار فضانورد را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد. این فضاپیمای سرنشین‌دارِ "کرو دراگن" که "تاب‌آوری (Resilience) نامیده شده بود یک روز پس از پرتابش، در روز دوشنبه ۱۶ نوامبر کنار ایستگاه مداری پهلو گرفت.
فضانوردان این ماموریت که به نام ماموریت "کرو-۱" شناخته می‌شود، شش ماه را در ایستگاه می‌گذرانند و در پایان، دوباره با همین فضاپیما به زمین باز خواهند گشت.
به این تصویر بازگردیم. حدود ۹ دقیقه پس از پرتابِ موشک فالکون ۹، نخستین گام (مرحله‌ی) آن به زمین برگشت و بر روی یکی از سکوهای شناور اسپیس‌ایکس به نام "Just Read The Instructions" در اقیانوس اتلس فرود آمد.


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

planet - Earth - SpaceX - Falcon 9 - Kennedy Space Center - Launch Complex 39A - International Space Station - NASA - Resilience - Crew Dragon - ISS - Crew-1 - Atlantic Ocean - autonomous spaceport drone ship - Just Read The Instructions


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه