ماکیان بی‌ستاره

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۶.۲ مگ)

آسمان پر از گازهای برافروخته‌ی کم‌نور است، هر چند که دیدنشان نیاز به یک تلسکوپ و دوربین حسمند دارد.
برای نمونه این نما با پهنای ۱۲ درجه از بخش شمالی صورت فلکی ماکیان را ببینید که آرایه‌ی پیچیده‌ای از ابرهای گازی کیهانی در راستای صفحه‌ی کهکشان راه شیری را در بر دارد.
این تصویر موزاییکی از پیوند دو نمای تلسکوپی درست شده که با بهره از ددو فیلتر گرفته شده بودند: یک فیلتر هیدروژن-آلفا که تنها نور سرخ دیدنی (مریی) از اتم‌های برافروخته‌ی هیدروژن را ترامی‌گسیلد، و یک فیلتر آبی که بیشتر نورِ گسیلیده از اندکی اکسیژن برانگیخته را از خود می‌گذراند.
بنابراین در این تصویر که نوردهی‌اش ۱۸ ساعت به درازا کشیده، پهنه‌های آبی‌فام داغ‌تر از پهنه‌های سرخ‌فام هستند.
در این چشم‌انداز ستارگان نقطه-مانند بسیاری هم از کهکشان خودمان دیده می‌شدند که همگی در پردازش‌های دیجیتالی زدوده و ناپدید شده‌اند.
چندین سحابی نیز در این چارچوب به چشم می‌خورد که از میان درخشان‌ترینِ آنها می‌توان از ان‌جی‌سی ۷۰۰۰ (سحابی آمریکای شمالی) و آی‌سی ۵۰۷۰ (سحابی پلیکان) در سمت چپ، و آی‌سی ۱۳۱۸ (سحابی پروانه) و ان‌جی‌سی ۶۸۸۸ (سحابی هلال) در سمت راست نام برد [تصویر نوشته‌دارِ دوم را ببینید]

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

constellation Cygnus - plane - Milky Way galaxy - filter - H-alpha - hydrogen - atom - oxygen - star - NGC 7000 - North America Nebula - IC 5070 - Pelican Nebula - IC 1318 - Butterfly Nebula - NGC 6888 - Crescent Nebula

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه