مرگ با لیزر؟

این تصویر در ادازه های بزرگ‌تر: ۱.۲ مگ، ۶.۵ مگ، و ۱۲.۴ مگ

این تصویر در نگاه نخست هم ابهت دارد و هم ترس، با باریکه‌های نور غول‌آسایی که انگار از یک جنگ‌افزار کیهانیِ ترسناک شلیک شده‌اند. خوشبختانه چنین نیست! چیزی که در این تصویر دیده می‌شود بسیار دوستانه‌تر از این سخن‌هاست: آمیزه‌ای از گاز، غبار، و لیزرهای پرقدرت.

سحابی شاه‌تخته، یکی از بزرگ‌ترین سحابی‌ها در آسمان شبانه‌ی نیمکره‌ی جنوبی، هدف رصدی بسیار خوبی برای تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اسو) است. در این تصویر، این سحابی مانند ابر صورتی خیره‌کننده‌ای در آسمان صافِ بالای سر رصدخانه‌ی پارانال اسو، جایگاه وی‌ال‌تی دیده می‌شود. سحابی شاه‌تخته ابر گسترده‌ای از غبار و گاز است، گازی یونیده که از ستارگان درون خود سحابی برافروخته و نورافشان شده.

تاسیسات پیشرفته‌ی "اپتیک سازگار" که روی یکی از یگان‌های تلسکوپی ۸.۲ متریِ وی‌ال‌تی نصب شده اینجا در اوج فعالیت است. این باریکه‌های نارنجی‌رنگِ لیزر از یگان‌های تلسکوپی به درون جو شلیک شده تا در آنجا با برانگیختن ذرات سدیم، آنها را به تابش بیندازد. این کار باعث پدید آمدن "ستاره‌هایی" مصنوعی در آسمان می‌شود که به کمکشان می‌توان میزان اثرهای تارکنندگی هوای زمین [در آن شب] را اندازه گرفت، و بدین ترتیب می‌توان فهمید که تا چه اندازه باید این اثر را روی تصویرهای تلسکوپ اصلاح کرد [و پُروضوح‌ترین تصویر ممکن را به دست آورد].

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
 ESO - laser - Carina Nebula - Very Large Telescope - VLT - Paranal Observatory - Chile - star - Adaptive Optics Facility - Unit Telescope - UT - sodium - Earth

منبع:
ESO
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه