صداهایی از آغاز تاریخ کیهان

برای شنیدن صدای باستانی کیهان روی این تصویر (و یا اینجا) بکلیکید

این نواها نشان‌دهنده‌ی موج‌های صوتی‌ای هستند که در کیهان آغازین جابجا شده بودند، و بعدها تلسکوپ فضایی پلانک آنها را "شنید". این امواج صدای باستانی به بسامدهایی برگردانده شده که گوش انسان هم می‌تواند بشنود.

پیش از پیدایش هر گونه ستاره و کهکشانی، ۱۳.۸ میلیارد سال پیش، کیهان ما گویی از پلاسمای داغ بود- آمیزه‌ای از الکترون‌ها، پروتون‌ها، و نور. نوسان‌های بسیار ریز (کوانتومی) که درست لحظاتی پس از مهبانگ رخ می‌دادند موج‌های صدایی پدید می‌آوردند که در این سوپ پلاسما پیش می‌رفت.

این موج‌های صدا با پخش شدن در کیهان آغازین، بر نور و مواد مُهر می‌زدند، بسیار مانند الگوهایی موجی که از افتادن سنگی در آب پدید می‌آید. این الگوها نقش خود را مانند بخش‌های تاریک و روشن در نور به جا گذاشتند. پلانک با نقشه‌برداری از این نورِ کهن که در فضا و زمان پیش رفته تا به ما رسیده، اساسا می‌تواند پژواک صداهای آغاز کیهان را ببیند.

در این فایل صدا، الگوهایی که پلانک در آسمان دیده، به صداهایی با بسامد شنیداری تبدیل شده‌اند. این نگاشت صوتی نشانگر یک فشردگیِ ۵۰-اُکتاوی است از طول موج‌های واقعیِ امواج صوتی آغازین (حدود ۴۵۰ هزار سال نوری، یا حدود ۴۷ اکتاو پایین‌تر از پایین‌ترین نُتِ پیانو) به طول موج‌هایی که می‌توانیم بشنویم.


--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
sound wave - Planck space telescope - frequency - star - galaxy - plasma - electron - proton - audible frequency - octave - wavelength - piano

منبع: nasa
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان
   

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه