بازگشت یادگاری از عصر آپولو!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

در سپتامبر ۱۹۶۶، ناسا ماه‌نشینِ "سرویور ۲" را با یک موشک اتلس ال‌وی-۳سی سنتاور-دی به فضا پرتاب کرد. این موشک در روز یکم دسامبر ۲۰۲۰ برگشت.

اخترشناس ایتالیایی، جیانلوکا مازی آن را هنگامی که داشت از فاصله‌ی تنها ۴۸۰۰۰ کیلومتری زمین می‌گذشت به تصویر کشید.

موشکی که سرویور ۲ را با خود برد پس از گذشتن از کنار ماه، وارد یک مدار خورشیدی مانند مدار زمین شد. از این نقطه به بعد دیگر تقویت کننده‌ی آن ردگیری نشد. اگر بررسی‌های ناسا درست باشد، این قطعه همه‌ی ۵۴ سال گذشته را در این مدار گذرانده بوده.

در روز ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰، اخترشناسان در رصدخانه‌ی هالیکالا دوباره آن را پیدا کردند که داشت به سیاره‌ی مادری‌اش نزدیک می‌شد. در آغاز آن را یک سیارک کوچک پنداشتند و نامش را "۲۰۲۰ اس‌او" گذاشتند، ولی پل چوداس از مرکز اجرام نزدیک زمینِ ناسا در آزمایشگاه پیشرانش جت دریافت که این به احتمال بسیار تقویت کننده‌ی موشک سرویور ۲ است.

مازی می‌گوید: «منحنی نور آن با نظریه‌ی موشک سازگار است. دارد هر ۱۰ ثانیه یک بار می‌چرخد.»

"۲۰۲۰ اس‌او" همچنین یک "ریز-ماه" است که در ماه نوامبر به دام گرانش زمین افتاده. این جرم اکنون دارد مسیر پیچیده‌ای را پیرامون زمین می‌پیماید که انتظار می‌رود در فوریه‌ی ۲۰۲۱ دوباره آن را به نزدیک زمین بیاورد. پس از این دیدار، یک بار دیگر در ماه مارس از زمین دور خواهد شد. طیف‌سنجی‌هایی که در گذر ۱ دسامبر انجام شده شاید این را تایید کند که "۲۰۲۰ اس‌او" یادگاری از روزگار آپولو است.

پویانمایی مسیر "۲۰۲۰ اس‌او" و  افتادنش در دام گرانش زمین از سپتامبر ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۱ (پیش‌بینی).چ
نانچه می‌بینید، این میر بسیار آشفته است.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

NASA - Surveyor 2 - Atlas LV-3C Centaur-D - Italy - Gianluca Masi - Earth - Moon - rocket booster - sun - Haleakala Observatory - planet - asteroid - 2020 SO - Paul Chodas - Near Earth Object center - JPL - light curve - mini-moon - spectroscopy - Apollo age


منبع: spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه