نمایش تاریخی غول‌های آسمان دارد آغاز می‌شود

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵ مگ)
چیزی ویژه دارد در آسمان غروب رخ می‌دهد: همیستان یا مقارنه‌ی بزرگ مشتری و کیوان. این دو سیاره‌ی غول گازی دارند برای انجام یک رویارویی تاریخی، که از سده‌های میانه (قرون وسطی) تاکنون مانندش دیده نشده، به هم نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند.

این عکس را شهرین احمد از کوالالامپورمالزی در روز ۷ دسامبر از این زوج گرفت. وی می‌گوید: «مشتری و کیوان امشب حدود ۱.۵ درجه با هم فاصله داشتند.»«این دو حتی در آسمانی با آلودگی نوری هم به سادگی دیده می‌شوند.»

مشتری (هرمز) و کیوان از این هم به هم نزدیک‌تر خواهند شد. در۲۱ دسامبر (یکم دی‌ماه)، جدایی این دو سیاره از هم به تنها ۰.۱ درجه خواهد رسید. این نزدیکی به اندازه‌ای‌ست که از دید برخی، مانند یک تک ستاره‌ی درخشان خواهند بود. اگر با دوربین دوچشمی یا تلسکوپ کوچک به آنها نگاه کنید، کیوانِ حلقه‌دار را به اندازه‌ی برخی از ماه‌های مشتری به آن نزدیک خواهید دید.
نمایی که این شب‌ها دیده می‌شود: کیوان در کنار مشتری و سه تا از ماه‌های گالیله‌ایِ آن (آیو، کالیستو، اروپا)
اگرچه رویداد "همیستان بزرگ" میان مشتری و کیوان هر ۲۰ سال یک بار رخ می‌دهد، ولی همیشه هم دیدنش آسان نیست. این دو سیاره اغلب در تابش خیره‌کننده‌ی خورشید پنهان می‌مانند. رویداد امسال از این رو یک رویداد ویژه است که همیستان در فاصله‌ای به اندازه‌ی کافی دور از خورشید انجام می‌شود. در حقیقت چنان چه اخترشناس مایکل براون به واشنگتن پست گفته، تاریخِ آخرین باری که این دو سیاره به این اندازه به هم نزدیک شدند "و نیز" دیدنشان به این آسانی بود به سال ۱۲۲۶ میلادی برمی‌گردد.

[اگر این ویژگی "دوری از خورشید و آسان دیده شدن" را در نظر نگیریم، آخرین باری که این دو تا این اندازه به هم نزدیک شده بودند به سال ۱۶۲۳ میلادی برمی‌گردد-م]

این نمایش آغاز شده. مشتری و کیوان از هم‌اکنون یک جفت تنگ و نزدیک را در آسمان غروب ساخته‌اند و تا دو هفته‌ی دیگر، شب به شب، با شتاب و به گونه‌ای چشمگیر به هم نزدیک‌تر خواهند شد.

روزهای ویژه برای تماشای آنها یکی روزهای ۱۶ و ۱۷ دسامبر (۲۶ و ۲۷ آذر) است که هلال ماه هم به کنارشان خواهد آمد، و دیگری بی‌شک، همان ۲۱ دسامبر که تقریبا به هم خواهند چسبید. نقشه‌ی آسمان برای این سه شب: ۱۶ دسامبر، ۱۷ دسامبر، و ۲۱ دسامبر.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

sun - Great Conjunction - Jupiter - Saturn - planet - Middle Ages - Shahrin Ahmad - Kuala Lumpur - Malaysia - star - binoculars - moon - sun - conjunction - Michael Brown - Washington Post - crescent - Moon


منبع: spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه