فردا یک بسته پستی از فضا به زمین تحویل داده خواهد شد

"هایابوسا ۲" در آستانه‌ی انجام شاهکاری جسورانه است. این فضاپیمای ژاپنی که در سال ۲۰۱۴ راهی سیارک ریوگو شده بود، اکنون دارد به زمین برمی‌گردد و دو نمونه از سنگ و خاک سطح این سیارک را با خود می‌آورد. هایابوسا ۲ برای رساندن این نمونه‌ها به زمین، از کنار سیاره‌مان خواهد گذشت و کپسول نمونه‌ها را به سوی زمین خواهد انداخت تا در بامداد روز ۶ دسامبر به وقت محلی بر خاک استرالیا بنشیند. این کپسول هیچ پیشرانی ندارد و بنابراین دقت در اینجا مهم است.

هایابوسا ۲ هنگامی که در مدار ریوگو بود و به گِرد آن می‌گشت، عکس‌های بسیاری از آن گرفت و سه خودرو را روی انداخت، ولی ماموریت اصلی گردآوری نمونه‌ها بود. نخستین نمونه‌برداری با شلیک یک گلوله به سطح، و گردآوری ذراتی که در پی برخورد به بالا می‌پاشیدند انجام شد.

در نمونه‌برداری دوم، فضاپیما اساسا سیارک را بمباران کرد: یک پرتابه‌ی مسی را با ماده‌ی انفجاری به سطح آن کوباند تا دهانه‌ای به پهنای حدود ۱۰ متر پدید بیاورد. این به هایابوسا ۲ امکان داد تا از مواد دست نخورده‌ی زیر سطح ریوگو هم نمونه بردارد.

کری دانلدسن هانا از دانشگاه فلوریدای مرکزی می‌گوید: «با نگاه کردن به سنگ‌های سطحی و سپس نگاه کردن به سنگ‌های درونی واقعا می‌توان فهمید محیط فضا چگونه سنگ‌ها را در درازنای زمان دگرگون می‌کند.»

سنگ‌های روی ریوگو بی‌اندازه پوک (متخلخل) و شکننده هستند- بر پایه‌ی سنجش‌های آغازین، احتمالا تا نصف حجمشان از فضای تهی ساخته شده. هانا می‌گوید: «چنین سنگ‌هایی به دلیل همین پوک بودنشان اگر به عنوان یک شهاب وارد جو زمین شده باشند، احتمالا به کلی سوخته‌اند و نباید نمونه‌ای از آنها داشته باشیم، پس این سنگ‌ها به راستی برای ما تازه و با هر چه تاکنون در مجموعه‌ی شهاب‌سنگ‌هایمان داشته‌ایم متفاوت خواهند بود.»

هایابوسا کپسول نمونه‌ها را روی زمین خواهد انداخت و سپس دوباره موتورهایش را روشن خواهد کرد تا از افتادن فضاپیمای اصلی جلوگیری کند. فضاپیما هنوز سوخت بسیاری دارد، بنابراین پس از افتادن نمونه‌ها بر زمین، فضاپیما به سرعت به راه افتاده و راهی سیارک دیگری به نام "۱۹۹۸ کی‌وای۲۶" خواهد شد، سیارکی که انتظار می‌رود در ۲۰۳۱ به آن برسد.


--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Hayabusa - asteroid - Earth - Japan - Ryugu - Earth - planet - Australia - thruster - copper - crater - Kerri Donaldson Hanna - University of Central Florida - meteor - meteorite - 1998 KY26


منبع: نیوساینتیست

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه