ویرانه‌های نبردی کیهانی

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۷ مگ)

شَست (۶۰) میلیون سال نوری دورتر از زمین، در صورت فلکی جنوبی کلاغ، دو کهکشان بزرگ به نام‌های ان‌جی‌سی ۴۰۳۸ و ان‌جی‌سی ۴۰۳۹ با هم سرشاخ شده‌اند و این تصویر پرجزییات و خیره‌کننده‌ی تلسکوپ فضایی هابل یکی از تازه‌ترین عکس‌ها از ویرانی‌های این نبرد کیهانی است.
در درازنای این برخورد هولناک که صدها میلیون سال دیگر ادامه خواهد داشت، بسیار کم پیش آمده که ستارگان این کهکشان‌ها با هم برخوردی داشته باشند زیرا بیشتر پهنه‌ی کهکشان‌ها را فضاهای تهی تشکیل داده و ستارگان اگرچه درخشانند، ولی تنها بخش کوچکی از حجم این فضا را پر کرده‌اند.
چیزی که اغلب روی می‌داده، برخورد میان ابرهای بزرگ غبار و گاز مولکولیِ دو کهکشان‌ بوده که به دوره‌هایی از ستاره‌زایی‌های آتشین نزدیک مرکز این ویرانه‌ی کیهانی انجامیده.
خوشه‌هایی از ستارگان تازه و مواد میان‌ستاره‌ای در هم آمیخته و توسط نیروهای گرانشی به بیرون از کهکشان‌ها، بسیار فراتر از این چارچوب پرتاب شده‌اند.
پهنای چارچوبِ این نمای نزدیک هابل در فاصله‌ی برآورد شده‌ی این کهکشان‌های برخوردی حدود ۵۰ هزار سال نوری می‌شود.
در تصویرهایی با میدان گسترده‌تر، ساختارهای کمانی و کشیده‌ای هم دیده می‌شود که تا صدها هزار سال نوری از دو کهکشان بیرون زده و به نامگذاری این جفت کهکشانی به نام "کهکشان‌های دوشاخک" (دو آنتن) انجامیده است.
آنتن‌هایی که یک جنگ بزرگ را گزارش می‌دهند. نمای گسترده از میدان جنگ دو کهکشان بزرگ به نام‌های ان‌جی‌سی ۴۰۳۸ و ان‌جی‌سی ۴۰۳۹ در صورت فلکی کلاغ. ساختارهای کمانی و کشیده‌ای که از این دو بیرون زده باعث به نامگذاری این جفت کهکشانی به نام "کهکشان‌های دوشاخک" شده است. تصویر بزرگ‌تر
--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

constellation Corvus - Hubble Space Telescope - NGC 4038 - NGC 4039 - molecular gas - star formation - star cluster - The Antennae Galaxies


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه