نمای میدان گسترده از کهکشان "گل آفتابگردان"

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۴.۳ مگ)
مسیه ۶۳، کهکشانی درخشان در آسمان نیم‌کره‌ی شمالی است که حدود ۳۰ میلیون سال نوری از ما فاصله داشته و در صورت فلکی باوفای تازی‌ها جای دارد. این کهکشان با عنوان ان‌جی‌سی ۵۰۵۵ نیز رده‌بندی شده. [فاصله‌ی این کهکشان هنوز به طور دقیق برآورد نشده و در جاهای گوناگون میان ۲۰ تا ۴۰ میلیون سال نوری گفته شده است-م]

مسیه ۶۳ (یا ام۶۳) یک جزیره‌ی باشکوه کیهانی با پهنای نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ سال نوری است، تقریبا هم‌اندازه‌ی کهکشان راه شیری خودمان، که به دلیل هسته‌ی کهکشانی درخشان و بازوان مارپیچی شکوهمند، به نام رایج "کهکشان گل آفتابگردان" نیز شناخته می‌شود، هر چند که در این تصویرِ بسیار ژرف جریان‌های ستاره‌ایِ کم‌نوری هم نمایان شده که از قرص کهکشان بیرون زده و به درون هاله‌ی آن کمانه زده‌اند.

این جریان‌های ستاره‌ای که تا حدود ۱۸۰ هزار سال نوری از مرکز کهکشان به بیرون کشیده شده‌اند به احتمال بسیار پسمانده‌های ماهواره‌های ام۶۳ هستند که دچار گسست‌های کشندی شده و از هم گسیخته‌اند.

ام۶۳ ماهواره‌های دیگری هم دارد که آنها را می‌توان در این تصویر زیبای میدان‌گسترده که با یک تلسکوپ کوچک گرفته شده دید، از جمله پنج کهکشان کوتوله‌ی کم‌نور که به تازگی شناسایی شده‌اند و به چه بسا آنها هم در چند میلیارد سال آینده، سهمی در این جریان‌های ستاره‌ایِ ام۶۳ پیدا کنند.


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

spiral galaxy - Messier 63 - constellation Canes Venatici - NGC 5055 - island universe - Milky Way - spiral arm - Sunflower Galaxy - star stream - halo - galactic center - tidal - disrupt - dwarf galaxy


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه