کیسه‌های آویخته از آسمان بر فراز کوه راشمور

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
زیر این ابرهای شگفت‌انگیز چیست؟
اگر خوب دقت کنید، شاید سرِ چهار تن از رییس جمهورهای پیشین آمریکا را بشناسید که در کوه پرآوازه‌ی راشمور در ایالت داکوتای جنوبی آمریکا تراشیده شده‌اند.
ولی ویژگی آشکارتر در این تصویر یک توده ابر کمیاب ِپستانکی یا ممه‌ای (ماماتوس) است که دارد از آسمانِ بالای سر می‌گذرد.هر دوی این ساختارها با هم در اوایل سپتامبر، توسط یک گردشگر شگفت‌زده با دوربینی سریع به تصویر کشیده شده‌اند.
در ابرهای معمولی، سطح زیرین ابر تخت و هموار است، زیرا هوای گرم و نمداری که بالا رفته و سرد می‌شود، در یک دمای ویژه که معمولا مربوط به فراز بسیار ویژه و معینی است چگالیده شده و تبدیل به ریزقطره‌های آب می‌شود. با رشد و بزرگ‌تر شدن این ریزقطره‌های آب، ابرهایی مات و کدر پدید می‌آیند.
ولی در برخی شرایط ممکن است کیسه‌هایی در ابر باز هم به رشد خود ادامه داده و قطره‌های درشت‌تری از آب یا یخ در آنها ساخته شود. این کیسه‌ها رو به هوای آزاد پایین می‌افتند و در همان حال بخار می‌شوند. چنین کیسه‌هایی می‌توانند در هوای آشفته‌ی نزدیک یک توفان تندری پدید بیایند و برای نمونه، نزدیک به بخش بالایی یک ابر سندانی دیده شوند.
پهنای هر یک از کیسه‌های ابر پستانکی به حدود یک کیلومتر می‌رسد.
این کوه که اندازه‌ای بزرگ‌تر دارد، برای بومیان لاکوتای قبیله‌ی سو به نام شش پدربزرگ شناخته می‌شود، ایزدانی که نگهبان شش جهت شمال، جنوب، خاور، باختر، بالا، و پایین هستند.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

US - President - Mount Rushmore - South Dakota - USA - mammatus cloud -  Lakota - Sioux - Six Grandfathers


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه