مشتری و کیوان در تابستان ۲۰۲۰

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

امسال در درازنای تابستان نیمکره‌ی شمالی، کیوان و مشتری هر دو به پادیستان یا مقابله با خورشید در آسمانِ سیاره‌ی زمین رسیدند [مشتری در ۱۴ ژوییه و کیوان در ۲۱ ژوییه].
در این تصویر سراسرنمای پیوندی، روندِ حرکتِ بازگشتیِ این دو -که هر ۲۰ سال یک بار تکرار می‌شود- را از ۱۹ ژوئن تا ۲۸ اوت می‌بینیم، یعنی بازه‌ای که این دو در میان ستارگان باخترِ صورت فلکی بزغاله و خاور صورت فلکی کمان جابجا شده و به سوی هم پیش می‌آمدند.
ولی آنها دارند در آسمانِ ماه دسامبر از این هم به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند. سیاره‌های کیوان و مشتری یا هرمز اکنون پس از غروب آفتاب، مانند دو شبچراغِ آسمانیِ نزدیک به هم در افق باختری می‌درخشند.
آنها در زمان انقلاب یا خوریستان زمستانی ۲۱ دسامبر (شب یلدا) نمایش باشکوهی که هر ۲۰ سال یک بار تکرار می‌شود و به نام "همیستان بزرگ" (مقارنه‌ی بزرگ) شناخته می‌شود را در آسمان زمین اجرا خواهند کرد. در آن هنگام، فاصله‌ی زاویه‌ای این دو بزرگ‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی تنها ۱/۵ (یک پنجم) قطر دیداریِ ماه کامل خواهد بود.


بد نیست در این باره این نوشتار را هم بخوانید: * نمایش تاریخی غول‌های آسمان دارد آغاز می‌شود

حرکت بازگشتی مشتری و کیوان در سال ۲۰۰۱.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Saturn - Jupiter - opposition - Sun - planet - Earth - Capricornus - Sagittarius - solstice - Great Conjunction - Solar System - diameter - Full Moon


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه