شهاب‌های دوپیکری

این کارت پستال زمینی از پیوند ۳۵ نما درست شده که اندکی پس از نیمه شب محلی ۱۳ دسامبر، در درازنای یک ساعت گرفته شده بودند و چشم‌انداز آسمان‌های تاریک شبانه را بر فراز کوه‌های دولومیتی در رشته کوه آلپ ایتالیا در زمان بارش شهابی سالانه‌ی دوپیکری (جوزایی) نشان می‌دهند.
در سمت راست چارچوب تیر شهابی را می‌بینیم که چهره‌ی شباهنگ، ستاره‌ی آلفای صورت فلکی سگ بزرگ و درخشان‌ترین ستاره‌ی آسمان شبانه‌ی سیاره‌ی زمین را خراشیده است.
نزدیک بالای چارچوب خوشه‌ی ستاره‌ای باز کندو یا ام۴۴ را می‌بینیم که اگرچه شمار ستارگانش به حدود یک هزار می‌رسد، ولی تنها مانند لکه‌ای از نور بر فراز ستیغ‌های جنوبی آلپ دیده می‌شود.
ولی کانون این بارش شهابی بیرون از لبه‌ی بالایی تصویر، نزدیک ستارگان سرپیشین و سرپَسین (دوقلوهای آلفا و بتای دودوپیکر) جای دارد.
این ردهای شهاب همگی همراستا (موازی) هستند ولی به دلیل اثر چشم‌انداز (پرسپکتیو) چنین به نظر می‌رسد که گویی همگی در یک نقطه‌ی کانونی همگرا شده‌اند.
با گذشتنِ سیاره‌ی زمین از درون سنگ و غبارهای به جا مانده از سیارک ۳۲۰۰ فیتون در فضا، این پسماندها هم با سرعتی نزدیک به ۲۲ کیلومتر بر ثانیه هوای زمین را می‌شکافند و به عنوان شهاب‌های دوپیکری بر سرمان می‌بارند.

--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Earth - Italia - Dolomites - planet - Geminid meteor shower - Sirius - alpha star - Canis Major - star - meteor - Praesepe star cluster - M44 - Beehive cluste - alpine - radiant - Castor - Pollux - Gemini - asteroid - 3200 Phaethon


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه