پوست روباه، تکشاخ و درخت کریسمس

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۳.۶ مگ)

ابرهایی از گاز برافروخته‌ی هیدروژن این چشم‌انداز رنگین کیهانی در صورت فلکی کم‌نور ولی خیال‌انگیز تک‌شاخ را پر کرده‌اند.

این آشفته‌بازار پرآشوب گاز و غبار در واقع یک منطقه‌ی ستاره‌زایی به نام ان‌جی‌سی ۲۲۶۴ در فاصله‌ی حدود ۲۷۰۰ سال نوری زمین است و در آن، سحابی‌های گسیلشی (نشری) سرخ‌فامی که از نور پرانرژی ستارگان نوزاد برافروخته شده‌اند با ابرهای تیره‌ی غبار میان‌ستاره‌ای در هم آمیخته‌اند.
این ابرهای غبار اگر میان ما و ستارگان باشند، جلوی رسیدن نور آنها به چشم ما را می‌گیرند و چون از پشت روشن شده‌اند، خودشان به حالت ضدنور و تمام تیره دیده می‌شوند، ولی اگر از چشم ما، کنار ستارگان داغ و جوان باشند، نور آنها را بازتابانده و برای ما به یک سحابی بازتابی آبی‌فام تبدیل می‌شوند.
این تصویر تلسکوپی حدود ۱.۵ درجه از آسمان، یعنی تقریبا ۳ برابر قرص ماه را می‌پوشاند که در فاصله‌ی برآورد شده‌ی ان‌جی‌سی ۲۲۶۴ هم‌ارز ۸۰ سال نوریست.
در این نمایش چند شخصیت کیهانی خودنمایی می‌کنند از جمله سحابی پوست روباه، که خزهای در هم پیچیده‌اش درست سمت چپ مرکز دیده می‌شود، ستاره‌ی متغیر و درخشان اس-تکشاخ نزدیک مرکز که غرق در غبارهای آبی‌فام پوست روباه شده، و سحابی مخروط که نوکش رو به سمت چپ چشم‌انداز است.
گفتنی است که ستارگان ان‌جی‌سی ۲۲۶۴ به نام خوشه‌ی ستاره‌ای درخت کریسمس هم شناخته می‌شوند. ستارگان این خوشه با هم یک مثلث را ساخته‌اند که نوکش در نوک سحابی مخروط است و ستاره‌ای اس-تکشاخ هم نزدیک مرکز پایه‌اش (قاعده‌اش) جای دارد.

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

hydrogen - constellation Monoceros, - Unicorn - star forming region - NGC 2264 - emission nebula - reflection nebula - full moon - Fox Fur Nebula - S Monocerotis - Cone Nebula - Christmas Tree star cluster - ape


منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه