یک کهکشان پَسا-ستاره‌فشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر

در این پهنه‌ی گسترده از فضا که تلسکوپ فضایی هابل ثبت کرده کهکشانی به نام "اس‌دی‌اس‌اس‌جی۲۲۵۵۰۶.۸۰+۰۰۵۸۳۹" را می‌بینیم. برخلاف بسیاری از کهکشان‌های شگفت‌انگیز و سحابی‌های خیره‌کننده‌ای که هابل به تصویرشان کشیده، این کهکشان دارای نام کوتاه و مردم‌پسندی نیست و تنها با نام دور و درازِ خود در پیمایش اس‌دی‌اس‌اس (نقشه‌برداری دیجیتالی آسمان اسلون) که نشانگر مختصات آن در آسمان است شناخته می‌شود. این کهکشان -که در مرکز نیمه‌ی سمت راست این تصویر دیده می‌شود- و کهکشان‌های شگفت‌انگیزِ پرشمارِ همسایه‌اش در صورت فلکی ماهی جای دارند.

این یک کهکشان "پَسا-ستاره‌فشان" است، دستاورد پیوند و ادغام کهکشان‌هایی در یک میلیارد سالِ گذشته. در این رویداد ادغام، گازها به سوی مرکز کهکشان کشیده شدند و انبوهی از ستارگان تازه آفریدند که درخشان‌ترینِ آنها در هسته‌ی کهکشانِ بازمانده دیده می‌شوند. پوسته‌ها و دنباله‌هایی که پیرامون کهکشان‌ها دیده می‌شود هم از پیامدهای همین رویداد ادغامند [با برخورد دو کهکشان، امواج شوک مانند موج‌هایی که از افتادن یک سنگ در یک آبگیر روی سطحش پدید می‌آید رو به بیرون پخش می‌شوند و چنین پوسته‌هایی می‌آفرینند-م].

این کهکشان که بسیار از راه شیری ما دور است و تقریبا بدون کمک هابل نمی‌توان نگاهی به آن انداخت، مانند هزاران کهکشان کم‌نور و درودستِ همانندش تنها در همین چند سسال گذشته یافته و رده‌بندی شده است. میلیون‌ها کهکشان دیگر هنوز چشم به راهند تا برای ساختن تصویری شگرف از آسمان شب، به جستجویشان رفته و پیدایشان کنیم.

--------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:
Hubble Space Telescope - galaxy - SDSSJ225506.80+005839.9 - SDSS - constellation of Pisces - The Fish - post-starburst galaxy - star - core - shell - tails - Milky Way

منبع: spacetelescope
برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه