مشتری رنگین‌کمانی با درخش سبز

بی‌شک درباره‌ی "درخش سبز" روی خورشید آگاهی دارید. ولی درخش سبز روی مشتری را چه؟

کارشناس نورشناسی جوی، لس کاولی که می‌گوید هرگز به چنین چیزی برخورد نکرده بوده. ولی اکنون عکاس نجومی اسپانایی، خوان مانوئل پرز رایه‌گو در ۲۶ دسامبر این پدیده‌ی کمیاب را دید و به تصویر کشید.

رایه‌گو می‌گوید: «داشتم آخرین عکسم را از همیستان بزرگ مشتری و کیوان می‌گرفتم و خدانگهدار می‌گفتم که ناگهان یک تکه‌ی سبز از مشتری جدا و بالای آن شناور شد. بسیار دیدنی بود.»

کاولی می‌گوید: «من تصویر خوان را بررسی کردم و نتیجه گرفتم که این به احتمال بسیار زیاد یک "سراب وانمود" (mock mirage) است- از همان گونه سراب‌هایی که می‌توانند درخش‌های سبز را روی خورشید پدید بیاورند.»
سراب‌های وانمود دستاوردِ واونگی‌های دمای هوا هستند و در آنها، لایه‌های هوا گرم‌تر از همیشه‌اند. تنها یک افزوده‌ی ۱ یا ۲ درجه‌ی سانتیگرادی نیاز دارد. لایه‌های وارونگی می‌توانند بسیار به سطح نزدیک باشند. در حقیقت هنگامی که رایه‌گو این درخش سبز را به تصویر کشید مشتری تنها ۱/۳ (یک سوم) درجه بالاتر از افقِ "آرویو د سان سربان" در اسپانیا بود.

دلیل این که مشتری در زمان پدید آمدنِ درخش مانند یک لکه‌ی رنگین‌کمانی دیده می‌شد هم پایین بودن فرازا یا ارتفاع آن بود. هوای پایین (نزدیک افق) با رفتاری مانند یک منشور، نور ستارگان و سیاره‌ها را به رنگ‌های آر-جی-بیِ آنها بخش می‌کند. در پویانمایی دوم که با زاویه‌ی بازتر گرفته شده کیوان را هم می‌توان دید. این سیاره هم مانند یک رنگین‌کمان مینیاتوری دیده می‌شود، هر چند بدون درخش سبز.
این یک پویانمایی (gif) به بزرگی ۵.۱ مگ است. برای کامل شدنش شکیبا باشید
-----------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

green flash - sun - Jupiter - Les Cowley - Juan Manuel Perez Rayego - Great Conjunction - Saturn - mock mirage - temperature inversion - Arroyo de San Serván - Spain - planet - rainbow - prism - star - R-G-B

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه