سراب مشتری

اگر می‌خواهید رفتاری شگفت‌انگیز از یک سیاره ببینید بهتر است درست پیش از غروبش از آن تصویربرداری کنید. در روز ۱۲ ژانویه، خوان مانوئل پرز رایه‌گو درست همین کار را کرد، دوربینش را رو به سیاره‌ی مشتری که داشت در موج‌های اقیانوس اتلس، نزدیک ساحل ملیجز پرتغال فرو میرفت تنظیم کرد. چیزی که رخ داد را در این پویانماییِ زمان‌گریز که ۲ دقیقه را در بر می‌گیرد ببینید.

بخش پایینِ جو با رفتار منشور-مانند، مشتری را به یک توده‌ی رنگین‌کمانی تبدیل کرده بود که پی در پی کش می‌آمد، دوتکه می‌شد، و دوباره یکی می‌شد. در یک لحظه، تصویر مشتری از سطح دریا "بالا آمد" و به خود سیاره که داشت پایین می‌رفت رسید. این یک "سراب زیرین" بود که در اثر وارونگی دمایی درست روی سطح دریا پدید آمده بود. حتی نشانه‌هایی از یک درخش سبز هم دیده شد.

رایه‌گو در همین برنامه‌ی تصویربرداری چنین دگرگونی‌هایی را در تصویرهای خورشید، سیاره‌ی تیر، و یک کشتی هم دید. وی می‌گوید: «راه بسیار خوبی برای پایان دادن به روز بود.»

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

planet - Juan Manuel Perez Rayego - Jupiter - Atlantic Ocean - Melides - Portugal - inferior mirage - temperature inversion - green flash - sun - Mercury


منبع: ‌spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه