درخشش "لکه داغ" مشتری در نور فروسرخ

سمت چپ: تصویرِ تلسکوپ جمنای شمالی در هاوایی که لکه‌ی داغی را در زمینه‌ی ابرهای مشتری نشان می‌دهد؛ سمت راست: بزرگنماییِ همین لکه‌ی داغ از فضاپیمای جونو که در مدار این سسیاره است. هر دو تصویر در روز ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰ گرفته شده بودند.

* یک تصویر همنهاده‌ی (ترکیبیِ) تازه از جو سیاره‌ی مشتری یک تفتگاه (لکه‌ی داغ) را در آن نشان می‌دهد که در طول موج‌های فروسرخ به شدت می درخشد.

اخترشناسان و پردازشگران تصویری آماتور با پیوند داده‌های فضاپیمای جونوی ناسا و تلسکوپ جمنای شمالی در موناکیای هاوایی تصویری حماسی از مشتری را پدید آورده‌اند. اگرچه پژوهشگران بیش از ۲۵ سالست که از وجود این لکه‌های داغ روی مشتری آگاهند، ولی به گفته‌ی مقام =‌های ناسا، نماهایی مانند این نمونه‌ی تازه به دانشمندان شناخت بهتری درباره‌ی چگونگیِ همکاریِ توفان‌ها و موج‌های جوی در محتوای گریزان و "دست نیافتیِ" آب در جو مشتری می‌دهند.

در ادامه‌ی بیانیه‌ی ناسا آمده: «لکه‌های داغ مشتری با چشم نامسلح مانند بخش‌هایی تیره و بی-ابر در کمربند استوایی این سیاره دیده می‌شوند، ولی در طول موج‌های فروسرخ بی‌اندازه درخشان می‌شوند و جو داغ و ژرفِ زیرِ ابرها را آشکار می‌کنند.»

ناسا این تصویر را تنها چند هفته پس از آن منتشر کرد که داده‌های تازه‌ی جونو نشان داده بود لکه‌های داغ مشتری گسترده‌تر و ژرف‌تر از چیزی هستند که دانشمندان در گذشته دریافته بودند. جونو داده‌هایش را به هنگام گذرهای دوره‌ایش از کنار مشتری (به نام عملیات‌های پیرامشتری) گرد می‌آورد؛ این داده‌ها آگاهی‌های بیشتری را درباره‌ی جو این سیاره به دانشمندان می‌دهد.

به احتمال بسیار، نخستین بار این فضاپیمای گالیله‌ی ناسا بود که لکه‌های داغ مشتری را کشف کرد، آن هم در پایان زندگی، زمانی که داشت به درون جو این سیاره شیرجه می‌زد و به گونه‌ای شانسی به درون یکی از این لکه‌های داغ رفت (گالیله در آن زمان داشت ماموریت دور و درازش را که از ۱۹۹۵ آغاز شده بود به پایان می‌برد، و دانشمندان آن را به سوی سیاره راندند تا نابود شود و از برخورد احتمالی‌اش آن با ماه‌های یخی و احتمالا زیست‌پذیرِ مشتری و آلودگی آنها جلوگیری شود).

گالیله به هنگام شیرجه‌ی مرگ، خود را در یک محیط پُرباد و خشک را یافت که با چیزی که پژوهشگران انتظار داشتند تفاوت داشت. پژوهشگران می‌پنداشتند این فضاپیما یک "بیابان" را در یک منطقه‌ی نمناکِ (مرطوبِ) شمال استوا پیدا کرده، ولی داده‌های تازه‌ترِ جونو نشان می‌دهد که کل این منطقه در واقع به طور کامل خشک است.

ناسا به تازگی ماموریت جونو را تا سال ۲۰۲۵ تمدید کرده، هر چند که این فضاپیما شاید به دلیل محیط تابشی شدید و خشنِ پیرامون مشتری نتواند تا آن هنگام زنده بماند [اینجا خواندید: * بازی فضاپیمای جونو با آتش]. ولی تا اکنون که یک کارگروهِ بازبینی مستقل که در این تصمیم به ناسا مشاوره می‌دهد نوشته که این فضاپیما تندرست می‌ماند و توان و انرژی بسیاری هم دارد. مشاهدات جونو در ماموریت تمدید شده به ناسا در آماده‌سازی ماموریت آینده‌ی "یوروپا کلیپر" در ماهِ یخیِ اروپا کمک خواهد کرد.


--------------------------------------------

تلگرام و توییتر یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Jupiter - hot spot - infrared - wavelength - NASA - Juno spacecraft - Gemini North Telescope - Mauna Kea - Hawaii - atmospheric wave - naked eye - planet - equatorial belt - perijove - Galileo spacecraft - habitable - icy moon - Europa Clipper - Europa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه