خورشیدگرفتگی در فضا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
سه روز پیش یک خورشیدگرفتگی رخ داد، ولی هیچ کس روی زمین آن را ندید. این خورشیدگرفتگی تنها از فضا دیده می‌شد.

رصدخانه‌ی پویایی‌شناسی خورشید ناسا (اس‌دی‌او) که در یک مدار زمین‌همزمان یا زمین‌آهنگ در فرازای ۳۵۴۰۰ کیلومتری سطح زمین جای دارد، در آن هنگام درست در جایگاهی بود که می‌توانست پوشیده شدنِ بخشی از قرص خورشید توسط ماه را ببیند. در این رویداد ۱/۲ ساعته، تا ۳۰ درصد از سطح خورشید پوشیده شد.

اس‌دی‌او در هر سال چندین بار این گذرهای ماه از برابر چهره‌ی خورشید را می‌بیند. این گذرها در عمل سودمند هم هستند. برای دانستنِ چراییِ آن، نگاه دقیقی به لبه‌ی ماه در این تصویر بیندازید. این برجستگی‌ها و بی‌نظمی‌های کوچکی که می‌بینید کوه و تپه‌های ماه هستند که پلاسمای خورشید آنها را از پشت روشن کرده.

عکس‌های پُروضوحی از این دست می‌توانند به گروه دانشمندان اس‌دی‌او در بهتر شناختنِ خود این تلسکوپ کمک کنند. این عکس‌ها نشان می‌دهند که چگونه نور پیرامون چشمی‌ها و توری‌های پشتیبان فیلتر اس‌دی‌او پراش پیدا می‌کند (پراشیده می‌شوند). پس از آن که این بخش‌ها واسنجی (کالیبره) شدند، دیگر می‌شود داده‌های اس‌دی‌او را برای اثرهای دستگاهی تصحیح کرد و وضوح تصویرهایی که از خورشید گرفته می‌شود را بیش از پیش بالا برد.
-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

 solar eclipse - Earth - NASA - Solar Dynamics Observatory - SDO - sun - lunar transit - plasma - filter support grid - calibrate


منبع: ‌spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه