موسیقی زیبای یک منظومه فراسیاره‌ای


اگر ویدیو اینجا اجرا نشد می‌توانید آن را در تلگرام، توییتر و یا اینستاگرام ببینید

به هنگام شکل‌گیریِ سیار‌ه‌ها در یک قرص گاز و غبار پیرامون ستارگان جوان، گاهی مدار آنها وارد گونه‌ای الگو می‌شود. اخترشناسان این الگو را "بازآوایی یا رزنانس مداری" می‌خوانند- در این الگو، پس از کامل شدن شمار معینی از مدارها (به تعداد عدد درست یا صحیح)، همه‌ی سیاره‌ها به جایگاهی که در آغاز نسبت به یکدیگر داشتند بر می‌گردند [و این آهنگ دوباره تکرار می‌شود-م]. چیزی که این روند را نگه می‌دارد کشش‌های گرانشی اندکی‌ست که  سیاره‌ها بر یکدیگر وارد می‌کنند. ولی این بازآوایی‌ها اغلب با گذشت زمان در اثر کوچ‌های سیاره‌ای از بین می‌روند، یا دستکم در اثر گرانشِ یک ستاره‌ی گذری به هم می‌خورند.

اکنون ماهواره‌ی پیمایش اجرام گذرای ناسا (تس) و تلسکوپ‌های زمینی در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا سامانه‌ای از دستکم شش فراسیاره (سیاره‌ی فراخورشیدی) را آشکار کرده‌اند که پنج تای آنها هنوز در یک زنجیره‌ی خوش‌آهنگ بازآوایی قفل مانده‌اند: ۱۸ به ۹ به ۶ به ۴ به ۳ (یا می‌توان گفت ۱۸:۹:۶:۴:۳).

به بیان دیگر، در مدت زمانی که درونی‌ترین سیاره‌ی این سامانه ۱۸ دور به گرد ستاره‌ی میزبان (تی‌اوآی-۱۷۸) می‌چرخد، سیاره‌ی همسایه‌اش ۹ دور به گرد ستاره می‌چرخد، سیاره‌ی کنارتری ۶ دور، بعدی ۴ دور، و آخری که بیرونی‌ترین سیاره است هم ۳ دور.

این پویانمایی را که این سامانه در آن با آهنگ تنظیم شده ببینید و گوش دهبد. نتیجه‌ی کار یک جعبه موسیقی کیهانی است: به هر یک از این پنج سیاره یک نُت دریک گام پنتاتونیک (مانند کلیدهای سیاه پیانو) اختصاص داده شده که هر بار سیاره‌ای یک نیمه-مدار و یا یک مدار را کامل می‌کند نواخته می‌شود، و هنگامی که همه‌ی سیاره‌ها با هم ردیف می‌شوند آکوردهای پیچیده‌تری پدید می‌آورند.

هرچند موسیقیِ این سامانه در خوش‌اهنگی به پای سامانه‌ی تراپیست ۱ نمی‌رسد. اینجا شنیدید: * سیاره‌های منظومه تراپیست-۱ با هم یک موسیقی زیبا می‌نوازند


--------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sk

واژه نامه:
planet - star - orbital resonance - planetary migration - NASA - Transiting Exoplanet Survey Satellite - TESS - European Southern Observatory - exoplanet - TOI-178 - pitch - music box - pentatonic scale - piano - chord

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه