نمای هوایی از "تلسکوپ بسیار بزرگ"

تلسکوپ بسیار بزرگ (وی‌ال‌تی) در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا (اِسو)، خود یکی از پیشرفته‌ترین رصدخانه‌های نوری و فروسرخ جهان است.

این کارگاه باشکوه اخترشناسی از آرایه‌ای از چهار تلسکوپ یگان که دارای آینه‌های اصلی ۸.۲ متری هستند و گنبدهای بزرگ و استوانه‌ایشان در این تصویر دیده می‌شود تشکیل شده. وی‌ال‌تی همچنین چهار تلسکوپ کمکیِ جابجاشونده‌ی ۱.۸ متری هم دارد که اینجا گنبدهای به نسبت کوچکِ سفید و گِردشان را در سمت چپ تلسکوپ‌های یگان می‌بینیم.

تلسکوپ بسیار بزرگ در رصدها و یافته‌های پیشگامانه‌ی بسیاری همکاری داشته، از جمله گرفتن نخستین تصویر از یک سیاره‌ی فراخورشیدی و مشاهده‌ی همتای نوریِ یک چشمه‌ی موج گرانشی.

این تصویر در زمان استراحت این تلسکوپ‌ها گرفته شده و چنان چه می‌بینیم پلک‌های گنبدی‌شان را بسته‌اند و در رصدخانه‌ی پارانال اِسوی شیلی به خواب فرو رفته‌اند- ولی با فرارسیدن شب، دوباره برای نگاه کردن به کیهان و یافتن شگفتی‌های تازه در آن از خواب برخواهند خاست.

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

ESO - Very Large Telescope - VLT - infrared - Unit Telescopes - cylindrical dome - Auxiliary Telescopes - extrasolar planet - gravitational wave - Paranal Observatory - Chile


منبع: ESO

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه