رنگین‌کمان در هوای یخبندان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در روز ۱۷ ژانویه، یک روز زمستانی بسیار سرد در کوزالوی استونی، یوری وُوی عکاس رنگین‌کمانی را دید که تقریبا به سپیدی برف بود. او می‌گوید: «روی خلیج فنلاند نمایان شد- یک رنگین‌کمان سه‌تایی در هوای ۱۲ درجه زیر نقطه‌ی یخ‌بست (انجماد).»

رنگین‌کمان در هوای یخبندان؟ کارشناس نورشناسی جَوی، لس کاولی می‌گوید: «این در حقیقت یک رنگین‌کمانِ سه‌تایی نیست. این یک مِه‌کمان با فَرشُمارهای (Supernumerary) درونی است.»

مه‌کمان‌ها از خویشاوندان نزدیکِ رنگین‌کمان‌ها هستند و اساسا به همان شیوه پدید می‌آیند: نور به درون ریزقطره‌های آب بازتابیده شده و بیرون می‌آید و یک کمان درخشان می‌سازد. در این نمونه، این ریزقطره‌های مِه هستند که دارند از سطح دریا بالا می‌آیند و با وجود یخبندان بودن هوا، دستخوش فرآیند فَراسرمایش (Supercooling) شده و به حالت مایع باقی مانده‌اند.

ریزقطره‌های مه بسیار ریزتر از قطره‌های باران هستند و همین هم دلیل بی‌رنگ بودن مه‌کمان است. قطره‌های ریز یک اثر پراش به وجود می‌آورند که در رنگین‌کمان‌های معمولی یده نمی‌شود. در نتیجه رنگ‌ها در هم آمیخته می‌شوند و یک رنگ سپید زمستانی پدید می‌آورند.

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:
telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Kuusalu - Estonia - Jüri Voit - rainbow - Gulf of Finland - triple rainbow - atmospheric optics - Les Cowley - fogbow - supernumerary - supercooled - freezing - diffraction


منبع: ‌spaceweather

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه