چراغ نئون کیهانی

در این تصویر ستاره‌ای از یک گونه‌ی تازه را می‌بینید که تاکنون هرگز در طیف پرتوهای X دیده نشده بوده. این ستاره‌ی شگفت‌انگیز هنگامی پدید آمده که دو کوتوله‌ی سفید (بازمانده‌های دو ستاره‌ی خورشیدسان) به هم برخورد کرده و با هم ادغام شدند. ولی این دو کوتوله‌ی سفید به جای این که همدیگر را در این برخورد نابود کنند، یک جرم تازه را ساختند که به شدت در طیف پرتو ایکس می‌درخشد.

یک گروه از اخترشناسان به رهبری لیدیا اوسکینووا از دانشگاه پوتسدام آلمان، با بهره از تلسکوپ پرتو ایکسِ ایکس‌ام‌ام-نیوتنِ سازمان فضایی اروپا به بررسی این جرم که نخستین بار در ۲۰۱۹ یافته شده بود پرداختند. در آن زمان اخترشناسان گزارش داده بودند که این جرم بادی بسیار پرسرعت دارد و درخشان‌تر، و بنابراین پرجرم‌تر از آنست که یک کوتوله‌ی سفید معمولی باشد. پیشنهاد آنها این بود که این جرم گونه‌ی تازه‌ای از ستارگانست که از برخورد و ادغام دو کوتوله‌ی سفید به جا مانده است.

اکنون لیدیا و گروهش بر پایه‌ی داده‌های ایکس‌ام‌ام-نیوتن می‌گویند آنچه در این تصویر می‌بینیم گونه‌ی تازه‌ای از چشمه‌های پرتو ایکسِ نیروگرفته از ادغام دو کوتوله‌ی سفید است. آوارهای این برخورد (سحابی) هم در این تصویر دیده می‌شود که به طور عمده از عنصر نئون (به رنگ سبز) تشکیل شده.

این ستاره بسیار ناپایدار است و به احتمال بسیار تا ۱۰ هزار سال دیگر رُمبیده و به یک ستاره‌ی نوترونی تبدیل خواهد شد.


-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

star - X-ray - white dwarf - Lidia Oskinova - University of Potsdam - Germany -  ESA - XMM-Newton X-ray telescope - nebula - element  - neon -  neutron star

منبع: phys.org

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه