ققنوس سبز در آسمان ایسلند

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۷.۶ مگ)
یکی از شب‌های آرام پایان ماه سپتامبر بود. در ساعت ۳.۳۰ بامداد به وقت ایسلند، زمانی که همه‌ی تماشاگران شفق قطبی به خانه رفته و بیشتر شفق‌های آن شب نیز ناپدید شده بودند، ناگهان توده‌ی تازه‌ای از ذرات از فضا رسید و یک بار دیگر جو زمین را روشن کرد.
یکی از ره‌آوردهای نامنتظره‌ی این شفق ناگهانی، پدیدار شدن پیکره‌ای آشنا در آسمان بود که همانندی چشمگیر و جالبی با یک ققنوس غول‌پیکر داشت. دوربین آماده بود و دو عکس سریع از آسمان و سپس یکی هم از زمین گرفته شد.
در پس زمینه‌ی چشم‌انداز زمینی، کوه هلگافل دیده می‌شود و در پیش‌زمینه هم رود کوچک کالدا؛ هر دو در فاصله‌ی حدود ۳۰ کیلومتری شمال ریکیاویک، پایتخت ایسلند.
رصدگران حرفه‌ای آسمان می‌توانند ستارگان صورت فلکی شکارچی (جبار) را در سمت چپ بالای کوه، و خوشه‌ی ستاره‌ای پروین را هم درست بالای مرکز چارچوب شناسایی کنند. در تصویر دوم نام و نقشه‌ی صورت‌های فلکی هم به تصویر افزوده شده.
شفقِ آن شبِ ۲۰۱۶ تنها یک دقیقه پایید و سپس برای همیشه ناپدید شد، به گونه‌ای که اگر یک عکاس شب‌زنده‌دار آن را در این نمای موزاییک دیجیتالی به تصویر نکشیده بود، چه بسا هیچگاه کسی پدیدار شدنش را باور نمی‌کرد.
-------------------------------------------
تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

aurora - Iceland - Earth - phoenix - Helgafell - Kaldá - Reykjavik - constellation of Orion - Pleiades star cluster

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

 

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه