ابر کوچک ماژلان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵ مگ)
ابر ماژلانی کوچک چیست؟ تا جایی که می‌دانیم یک کهکشان است.
این کهکشان که مانند لکه‌ی افشان کوچکی در آسمان نیمکره‌ی جنوبی دیده می‌شود مایه‌ی شگفتی بسیاری از کسان شده از جمله دریانورد پرتغالی، فردیناند ماژلان و افرادش که در نخستین سفر به دور کره‌ی زمین در اوایل سده‌ی ۱۵۰۰ میلادی، فرصت فراوانی برای غور و بررسی در آسمان ناآشنای شب‌های نیمکره‌ی جنوبی داشتند.
از جمله دستاوردهای این بررسی، دو شگفتی آسمانی بود که به سادگی در آسمان نیمکره‌ی جنوبی دیده می‌شوند و امروزه در فرهنگ باخترزمین به نام ابرهای ماژلان شناخته می‌شوند.
پژوهش‌های ۱۰۰ سال گذشته نشان داده که این دو ابر کیهانی در حقیقت کهکشان‌های کوتوله‌ی نامنظمی هستند که همچون ماهواره‌هایی به گِرد کهکشان بزرگ و مارپیچی راه شیری می‌گردند.
ابر ماژلانی کوچک با بیش از ۱۵ هزار سال نوری پهنا، صدها میلیون ستاره را در بر داشته و در فاصله‌ی ۲۱۰ هزار سال نوری از زمین، در صورت فلکی توکان جای دارد. این ابر بسیار دورتر از دیگر کهکشان‌های ماهواره‌ایِ راه شیری، از جمله ابر ماژلانی بزرگ و کهکشان کوتوله‌ی کمان است.
در سمت راست این تصویرِ باکیفیت یک خوشه‌ی ستاره‌ای کروی به نام ۴۷ توکان را هم می‌توانیم ببینیم.

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

Small Cloud of Magellan - navigator - Ferdinand Magellan - southern hemisphere - irregular galaxy - satellite galaxy - Canis Major - Sagittarius - Magellanic Cloud - 47 Tucanae

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه