"پیرمرد": صورت فلکی تاریخی برزیل

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۶.۳ مگ)
آسمان شب سرشار از داستان‌ها و اسطوره‌هاست.
فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در درازنای تاریخ برخی از ماندگارترین افسانه‌های خود را بر ستارگان آسمان نگاشته‌اند. مردمان نسل‌هاست که این پیکره‌های ستاره‌ای آسمان (صورت‌های فلکی) را دیده، سرگذشتشان را شنیده، و برای نسل‌های پس از خود باز گفته‌اند.
در این فرتور، پیکره‌ی آسمانیِ ناآشنای "پیرمرد" را می‌بینیم، صورت فلکی‌ای که دیرزمانی برای "توپی‌ها"، بومیانی که در بخش‌هایی از آمریکای جنوبی که امروزه به نام برزیل شناخته می‌شود می‌زیستند آشنا بود.
اگر بخواهیم "پیرمرد" را به زبان امروزی‌تر توصیف کنیم شاید بتوانیم بگوییم خوشه‌ی ستاره‌ای اُشتران ماده (قلائص) به جای سرِ آن و کمربند شکارچی هم بخشی از پای آن بوده.
باور و فولکلور توپی‌ها این بوده که همسر خشمگینِ پیرمرد پای دیگرِ او را قطع کرده و باعث شده بوده این پا در ستاره‌ی نارنجی‌ای که به نام شبان‌شانه (ابطالجوزا) شناخته می‌شود پایان یابد. خوشه‌ی ستاره‌ای پروین در سمت چپ را هم می‌توانیم پرِ روی سرِ او بدانیم.
در این تصویر، مردی را در پیش‌زمینه می‌بینیم که پیکر آن پیرمرد یکپا را بازنمایانده.
باورهای مردمیِ آسمان شب به دلایل بسیاری مهمند، از جمله این که ثبت‌کننده‌ی میراث فرهنگی‌اند و نیز گواهی هستند بر جهانی بودنِ هوش و خیالپردازی انسان‌ها.
-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

star - stellar constellation - Old Man - Tupi people - South America - Brazil - Hyades star cluster - belt of Orion - folklore - Betelgeuse - Pleiades star cluster

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه