نبرد کوه‌ها و ستارگان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در این چشم‌انداز شگفت‌انگیز ساختارهایی را نزدیک لبه‌ی ان‌جی‌سی ۲۱۷۴ می‌بینیم، یک منطقه‌ی ستاره‌زایی که حدود ۶۴۰۰ سال نوری دورتر از زمین، در صورت فلکی پر از سحابیِ شکارچی جای دارد.
این کوه‌ها ابرهایی غول‌پیکر از گاز و غبارند که توسط بادها و پرتوهای ستارگان نوزادِ این منطقه تراشیده شده‌اند. این ستارگان اکنون خوشه‌های بازی را در مرکز ان‌جی‌سی ۲۱۷۴، بیرون از لبه‌ی بالای این چارچوب ساخته‌اند.
هنوز فرآیندهای ستاره‌زایی در دل خود این ابرهای پرغبار ادامه دارد و بنابراین پیش‌بینی می‌شود تا چند میلیون سال دیگر، این ابرها توسط تابش‌های پرانرژی ستارگان نوزادِ درونشان پراکنده و نابود شوند.
این نمای میان‌ستارهای را تلسکوپ فضایی هابل در سال ۲۰۱۴، در طول موج‌های فروسرخ گرفته بود و پهنه‌ای حدود ۶ سال نوری را می‌پوشاند.
تلسکوپ فضایی جیمز وب که برای پرتاب در ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده، برای کاوش کیهان در طول موج‌های فروسرخ بهینه‌سازی شده است.
[گفتنی‌ست هابل این تصویر را در عملیاتی رصدی برای بزرگداشت ۲۴ سالگی خودش گرفته بود. در این باره اینجا بخوانید: * هابل تولد ۲۴ سالگی خود را با "سر میمون" جشن گرفت!]

-------------------------------------------

تلگرام، توییتر، و اینستاگرام یک ستاره در هفت آسمان:

telegram.me/onestar_in_sevenskies
twitter.com/1star_7sky
instagram.com/1star.7sky

واژه‌نامه:

NGC 2174 - star - nebula - constellation of Orion - open star - star formation - infrared - wavelength - the Hubble Space Telescope - James Webb Space Telescope

منبع: apod.nasa

برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه